Články z NHL - 04.10.2019 09:27

Hossa v kabíne Chicaga. Mal čo vysvetľovať

Zdroj: nhl

Marián Hossa navštívil v predvečer otváracieho súboja Chicaga Blackhawks v novej sezóne zámorskej NHL s Philadelphiou v Prahe bývalých spoluhráčov Blackhawks, ktorých bude z tribúny podporovať aj v piatkovom zápase NHL Global Series s Flyers. "Tešil som sa na stretnutie s ľuďmi z organizácie, s ktorými sme zažili toľko úspechov. V šatni poznám asi päť šesť chalanov, ale tréneri, funkcionári, tí sú v podstate stále tí istí. Je pekné byť späť. Nechýba mi to cestovanie a mítingy, ale rozhodne mi chýba byť s chalanmi v šatni," povedal a vyjadril sa, že aj vo veku 40 rokov by ešte mohol hrať hokej na najvyššej úrovni.

So skutočnosťou, že nehrá, sa už zmieril. O záverečné roky kariéry ho pripravilo zdravie.  Trojnásobný víťaz Stanleyho pohára s "jastrabmi" (2010, 2013, 2015) hral naposledy v sezóne 2016/2017. Dlhší čas ho však trápili kožné problémy, ktoré spôsoboval výstroj a vedľajšie účinky z užívania silných liekov. "Bolo to ťažké, pretože som vedel, že mám ešte stále čo ponúknuť. Cítil som, že mám pred sebou ešte dva či tri roky a bez problémov môžem hrať na rovnakej úrovni. No povedal som si, že nemôžem takto pracovať, pretože ma to môže v budúcnosti obmedziť rôznymi spôsobmi. Takže to bolo ťažké rozhodnutie, ale myslím si, že bolo správne," vysvetlil pre nhl.com.
      

Hossa odštartoval zámorskú kariéru v Ottawe, ktorá ho draftovala v roku 1997 z celkovo 12. miesta. Tam strávil sedem sezón a postupne sa vypracoval medzi najproduktívnejších hráčov ligy. V roku 2005 odišiel do Atlanty, neskôr nakrátko do Pittsburghu a Detroitu a od sezóny 2009/2010 bol v Chicagu. Dokopy odohral v základnej časti 1309 duelov a nazbieral 1134 bodov (525+609), v 205 stretnutiach play off pridal 149 bodov (52+97).
      

V Chicagu teda strávil osem sezón. Zo súčasného kádra si zahral s Jonathanom Toewsom, Patrickom Kaneom, Andrewom Shawom, Duncanom Keithom, Brentom Seabrookom a Coreym Crawfordom. "Sledoval som ho, keď som vyrastal a vždy som k nemu vzhliadal. Ešte viac som si ho obľúbil, keď som s ním hral. Bol výborný nielen v ofenzíve, ale aj v obrane," povedal pre nhl.com Shaw. "Určite nám veľmi chýba. Robil všetky tie veci, ktoré musí hráč robiť, aby ste víťazili. Nechcem povedať, že bol v tieni, ale nie som si istý, či sa mu dostalo plného uznania za to, čo pre nás robil každý večer," pochválil ho generálny manažér klubu Stan Bowman.