Články z NHL - 07.01.2020 22:47

Dvaja najlepšie platení gólmani NHL inkasovali najviac gólov

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Keď sa mužstvo rozhodne zo svojho platového stropu ukrojiť jednu veľkú porciu pre brankára, okamžite to vyvoláva pozornosť a tento muž sa dostane pod výrazný drobnohľad. Konkurencia medzi kvalitnými gólmanmi v tejto lige je obrovská a pokiaľ jeden berie výrazne väčší plat ako ostatní, malo by to byť citeľné aj na štatistikách. O to raritnejšie vyznieva fakt, že dvaja najlepšie platení muži v maskách sú v popredí štatistiky, ktorej by rozhodne kraľovať nemali. Reč je o Careym Priceovi z Montrealu Canadiens a Sergejovi Bobrovskom z Floridy Panthers, ktorým ročne na účet z klubu "pípne" desaťmiliónová čiastka.

V sezóne 2019/20 to však sú prví dvaja, ktorí sa dostali cez stovku inkasovaných gólov. Hneď z voleja by bolo možné protiargumentovať, že ide o jasné brankárske jednotky svojich mužstiev a góly inkasovali pri vysokom počte štartov, lenže okrem nich majú vyše tridsať odchytaných duelov v tomto ročníku aj Frederik Andersen z Toronta, David Rittich z Calgary, Connor Hellebuyck z Winnipegu či Mackenzie Blackwood z New Jersey. Všetci to pritom ustáli s výrazne nižším počtom inkasovaných gólov a teda aj s lepším zápasovým priemerom. Napríklad u posledných dvoch menovaných to vychádza na 2,7 respektíve 2,5. Bobrovskij dostáva tri góly na zápas, Price o necelú desatinku menej.


Kanaďan Price sa v profilige objavuje už trinástu sezónu a počet štartov sa mu blíži ku siedmim stovkám

Extrémne rozdiely nevidieť ani v počte streleckých pokusov, ktoré musela táto dvojica riešiť. Kanaďan je tretím najzamestnávanejším brankárom ligy, Rus až siedmym. Čisté kontá pritom zbierajú veľmi sporadicky a obaja sa v prebiehajúcej sezóne dočkali jediný raz. Dopláca na to aj tabuľkové postavenie ich mužstiev. Canadiens strácajú na miestenku do play-off šesť bodov. Osmi sú práve Panthers, no v oblasti poriadne prehustenej a poradie v ich okolí sa vymieňa takmer každým kolom. Niet divu, že v polovici základnej časti sa o nich v súvislosti s Vezinovou trofejou ani nechyruje a práve to bol moment, kedy si verejnosť všimla veľký nepomer medzi ich platom a výkonnosťou.


Bobrovskij sa uviedol ako hráč Flyers, no najdrahšieho gólmana ligy z neho spravili až Blue Jackets

Výborne si zatiaľ v bojoch o prestížne brankárske ocenenie vedú gólmani, ktorí poberajú niekoľkonásobne menej. Kontrakt Hellebuycka u Jets má hodnotu 6,2 milióna dolárov, Jordan Binnington ako minulosezónny objav St. Louis berie 4,4 milióna a Darcy Kuemper z Arizony dokonca len 1,9 milióna amerických dolárov. V profilige však zatiaľ nemajú také meno ako ich desaťmiliónoví konkurenti. Carey Price je montrealskou jednotkou už trinásť sezón a svoje miesto uhájil v minulosti pred Halákom, Huetom, Scrivensom aj Niemim. Stabilne má pritom úspešnosť nad deväťdesiatimi percentami a že mu pol sezóny teraz vyšlo na jeho pomery podpriemerne, mu zrejme opäť v Quebecu odpustia. Trochu iná situácia je u Sergeja Bobrovskeho. Ten pred aktuálnym ročníkom menil klub. Po Philadelphii a Columbuse si tento raz naňho zvykáme vo farbách Floridy a zďaleka nemá formu, v ktorej Blue Jackets minulý rok prechytal do štvrťfinále cez víťaza základnej časti z Tampy. V Columbuse pritom s fantastickými číslami odchytal pravidelne vyše 60 duelov za sezónu. Tento rok klub vsadil na jeho dovtedajšiu dvojku Joonasa Korpisala a Fín má zatiaľ lepšie čísla.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora