Články z NHL - 12.02.2020 15:58

Preceňovaný draft? Penguins prvé kolo ignorujú a nechýba im to

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Výber nových tvárí do profiligy je obrovskou udalosťou nielen pre samotných mladých hokejistov, ale aj pre kluby. Tie sa vďaka schopnostiam svojich manažérov relatívne zadarmo dostanú k najperspektívnejším hráčom danej generácie a tí ich v budúcnosti môžu dotiahnuť až k trofeji. Úplne inak však na to ide Pittsburgh Penguins. Z ostatných ôsmich sezón, ťahal v prvom kole draftu len dvakrát. Túto možnosť zvyčajne ochotne posunie inému klubu a získa za to hráča z jeho radov.

Zaujímavé obdobie začalo v roku 2013. V osudí pre draft boli mená ako MacKinnon, Barkov, Drouin či Ristolainen, no "Tučniaci" sa k slovu mali dostať až ako 28. tím. Túto možnosť ponúkli Calgary Flames výmenou za Jaroma Iginlu. Ten sa však v Pennsylvánii mimoriadne neuchytil a po sezóne putoval preč. Podobný krok zopakovali aj o dva roky neskôr. Šestnástu pozíciu prenechali Edmontonu Oilers a v rámci trejdu získali Davida Perrona, ktorý sa v klube ohrial sezónu a pol. V roku 2016 namiesto svojho výberu v prvom kole získali Phila Kessela, v roku 2017 Ryana Reavesa a v nasledujúcom roku Dericka Brassarda. Všetci traja už medzičasom svoje pôsobisko zmenili. Prvé kolo výberu nových hráčov ostane bez Pittsburghu aj v roku 2020. Vedenie sa už dohodlo na kompenzácii v podobe zisku Jasona Zuckera z Minnesoty.

Faktom je, že od roku 2013 vyhrali Penguins dvakrát Stanley Cup, čo sa okrem nich v tomto období podarilo len Chicagu Blackhawks. Odignorované prvé draftové kolá pritom obzvlášť nemrzia, no v klube nie sú vyslovenou tradíciou. V predošlom odseku sme nespomenuli ročníky 2014 a 2019. Vtedy do kádra pribudol Kasperi Kapanen, 22-ka draftu, a naposledy krídelník Samuel Poulin. Výbermi prvého kola v nedávnej minulosti bol aj Sidney Crosby, Jevgenij Malkin, Marc-André Fleury či Jordan Staal. V týchto prípadoch však ide o jednotky respektíve dvojky svojej generácie a pohrdnúť takouto možnosťou by bolo priam trestuhodné.


Najaktuálnejším výberom Pittsburghu z prvého kola je dobre stavaný kanadský krídelník Samuel Poulin, ktorého otec v minulosti nastupoval za Chicago, Tampu a Montreal.

Keď sa pozrieme na päť najproduktívnejších hráčov súčasného Pittsburghu, ich vekový priemer je 28 rokov. V takom Colorade, ktorá za ostatné roky pobralo viaceré vysoké draftové pozície, to vychádza na 24 rokov. V popredí ligy je však aj Boston či St. Louis, ktorých najväčšie opory majú rovnako vek blízky tridsiatke.

Pittsburgh Penguins v prvom kole ostatných ôsmich draftov:
2013 prenechaný výber pre Calgary za Jaroma Iginlu
2014 vydraftovanie Kasperi Kapanena
2015 prenechaný výber pre Edmonton za Davida Perrona
2016 prenechaný výber pre Toronto za Phila Kessela
2017 prenechaný výber pre St. Louis za Ryana Reavesa
2018 prenechaný výber pre Ottawu za Dericka Brassarda
2019 vydraftovanie Samuela Poulina
2020 prenechaný výber pre Minnesotu za Jasona Zuckera

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora