Články z NHL - 19.03.2020 08:07

Predčasný koniec aj vykúpením pri historicky najhoršej sezóne

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

V súvislosti s prerušením alebo predčasným ukončením sa veľa hovorí o tímoch, ktoré mali našliapnuté k sľubnej ceste k titulu. Menej už o tých, pre ktorých "odmávanie" aktuálnej sezóny nie je po športovej stránke až takou tragédiou a do istej miery môžu hovoriť o vykúpení. Príkladom je hokejový Detroit Red Wings, ktorý prežíval najhoršiu sezónu v histórii klubu. Jedenásťnásobný víťaz Stanley Cupu bol jednoznačne najhorším mužstvom celej ligy s 23-bodovým mankom na predposledného. Ide pritom o mužstvo, ktoré zvykne okupovať pozície na opačnom póle poradia.

Ešte pred dvanástimi rokmi dokázali Red Wings opanovať celú NHL, no potom začali výsledky naberať negatívny smer. V rokoch 2013 až 2016 vždy vypadli už v prvom vyraďovacom kole a nasledujúce tri ročníky nedotiahli anilen do play-off. Inak by to neskončilo ani tento rok, no 39 bodov v 79 zápasoch je bilancia, ktorej pokračovanie by pravdepodobne zapísalo do klubovej histórie najhoršiu sezónu. Napriek nepresvedčivým výkonom za ostatné roky, Detroit zvykol v základnej časti nakopiť 73, 74 či 79 bodov. Pokiaľ by sa odohralo všetkých 82 duelov aj tento rok, pri nastolenom trende by to vyšlo len na 41.


Hoci vyzeral úvod marca sľubne, pred prerušením NHL sa Detroit odhlásil prehrou s Carolinou

Podobne chudobné konto mal tento celok naposledy v sezóne 1976/77. Vtedy mu do tabuľky pribúdalo 0,5 bodu na jedno vystúpenie, čo je aj tohtosezónny priemer. Základná časť však bola o dve kolá kratšia. V dlhej histórii NHL by sme našli aj ročníky s výrazne nižším počtom nazbieraných detroitských bodov, ale to ešte v ére, keď mala dlhodobá súťaž na programe len 44 respektíve 48 stretnutí, čiže približne polovicu oproti súčasnosti. Pre porovnanie, na začiatku ostatného desaťročia kopil tento tím vyše stobodové sezóny. Vtedy vyhral viac ako polovicu svojich duelov a priemerne skóroval trikrát na zápas. Koronavírusom prerušená sezóna vychádza na víťazný každý štvrtý zápas s priemerom dvoch strelených gólov.

Spokojnosť s predčasným ukončením sezóny, napriek všetkej irónii a zľahčovaní v predošlých riadkoch, nie je na mieste pre žiaden športový klub. Náhle prerušenie programu a pozastavenie príjmov, ziskov aj platov zamestnancov, narobili veľké škody a nikto navyše nevie zaručiť, kedy sa všetko vráti do "normálu". Skeptici naznačujú, že včas nemusí začať ani ročník 2020/21 a vyvíjanie protilátok na koronavírus je veľkou výzvou. Úspechom môže byť zabezpečenie zdravotnej stránky v horizonte niekoľkých mesiacov, kým ekonomika sa môže po znovuotvorení hraníc rozbiehať ešte pomalšie.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora