Články z NHL - 18.03.2020 19:22

Pred 75 rokmi sa zrodil historický rekord v NHL

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv

Dnes je to presne 75 rokov od momentu, kedy legendárny hokejista Maurice Richard dosiahol hranicu päťdesiatich nastrieľaných gólov v kanadsko-americkej NHL v jednej sezóne. Podarilo sa mu to v zápase proti Bostonu Bruins, ktorý bol v sezóne 1944/45 posledným pre jeho Montreal.

Richard sa tak navždy zapísal do histórie NHL. Jeho tím cestoval na päťdesiaty a zároveň posledný súboj sezóny do Bostonu a v tom čase 23-ročnému útočníkovi chýbalo do posvätnej méty päťdesiatich gólov jediný presný zásah. Kanadský útočník fanúšikov poriadne napínal, veď gól strelil až dve minúty a pätnásť sekúnd pred koncom stretnutia. Montreal napokon zdolal Boston 4:2 a Maurice Richard sa stal historicky prvým hokejistom, ktorý strelil päťdesiat gólov v jednej sezóne.

Od tohto momentu sa to až šestnásť rokov nepodarilo žiadnemu ďalšiemu hráčovi. Dosiahol to až v sezóne 1960/61 ďalší hokejista Montrealu Bernie Geoffrion. Neskôr sa k tejto dvojici pridávalo čoraz viac hráčov. Rekordérom je do tejto chvíle legendárny Wayne Gretzky, ktorému sa túto métu podarilo dosiahnuť až deväťkrát. Gretzky tiež drží rekord v počte nastrieľaných gólov za jednu sezónu. V ročníku 1981/82 sa presadil až 92-krát.

Spomedzi aktívnych hokejistov je na tom najlepšie ruský snajper Alexander Ovečkin. Päťdesiatku dosiahol v jednotlivých sezónach osemkrát a svoju bilanciu môže stále zlepšovať. Otázne je, čo bude s aktuálnym ročníkom, v ktorom hviezde Washingtonu chýbajú do spomínanej méty dva presné zásahy. Ovečkin však stále môže v budúcnosti Gretzkyho nielen vyrovnať, ale aj prekonať.

Zdroj: sita

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora