Články z NHL - 23.03.2020 15:17

Čaká nás národnostne najpestrejší draft NHL?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Draftovými jednotkami sa v histórii NHL doteraz stali hráči len zo šiestich rôznych krajín. Suverénne pritom dominuje Kanada, ale za ostatných päť rokov mali zastúpenie na prvej pozícii až štyri národy a možno tak konštatovať, že prežívame v tomto smere najpestrejšie obdobie. Prispieť tomu môže aj júnový výber nováčikov 2020, ktorého dejiskom bude montrealský Bell Center. Najväčším favoritom na prvenstvo je síce Kanaďak Alexis Lafreniére, ale v prvej desiatke môže byť zastúpené aj Rakúsko, Nemecko, Švédsko, Fínsko, USA a Rusko.

Prerušenie juniorských súťaží skomplikovalo prácu aj skautom a očakáva sa tak, že súčasnými rebríčkami sa už do draftu príliš hýbať nebude. Všetci odborníci sa zhodujú, že kanadský krídelník Alexis Lafreniére už z o prestížny "first pick" pripravený nebude. Zažiaril na MS dvadsaťročných, kde Kanada brala zlato a kraľuje aj individuálnym štatistikám uznávanej QMJHL. Pod ním sa to má hemžiť najmä Európanmi, aj keď v ich konkrétnom poradí panuje rozkol. Vysoko hodnotený je Nemec Tim Stülze, ktorý nastupuje za Adler Mannheim a v kvalitnej DEL boduje viac ako slušne. Iné zdroje dávajú väčšie šance švédskemu krídelníkovi Lucasovi Raymondovi, ktorý sa pozoruhodne uchytil po presune do seniorského tímu Frölundy. Vysoko má byť aj jeho krajan Alexander Holtz, pôsobiaci v Djurgardene, ale v prvej desiatke majú byť zastúpené aj ďalšie tri krajiny.

Pozornosť verejnosti púta center Marco Rossi. Rakúšania síce nie sú súčasťou elitnej kategórie majstrovstiev sveta, no nebráni im to disponovať hráčom, po ktorom môžu kluby siahnuť do piateho miesta. Rossi už druhý rok pôsobí v Kanade a kým premiérovú základnú časť v OHL absolvoval so 65 bodmi, jeho tohtoročné konto je takmer dvojnásobné. Kvalitne mu môže sekundovať aj ďalší stredný útočník Anton Lundell, ktorý celú doterajšiu kariéru absolvoval v radoch Helsínk IFK a na juniorských MS sa prezentoval štyrmi bodmi. Európa zrejme ukoristí aj pozíciu najvyššie vydraftovaného brankára, o čo by sa mal zaslúžiť Jaroslav Askarov, odchovanec Petrohradu.

Našimi želiezkami v ohni sú útočník Martin Chromiak a brankár Samuel Hlavaj. Podľa prognóz sa v prvom kole ešte nedočkajú, ale i tak môžu veriť v peknú pozíciu a teda aj šancu v profilige v dohľadnej dobe. Hoci sa môže predstava s vysoko vydraftovanými Európanmi a niekoľkými Slovákmi na nižších pozíciách niekomu páčiť, Severoameričania môžu zariadiť, že všetko bude inak. Po Lafreniérovi by pokojne mohol prísť na rad Quinton Byfield, následne obranca Jamie Drysdale a hneď po ňom center Cole Perfetti. Kanada by tak brala prvé štyri pozície. So všetkými týmito hráčmi väčšina predpovedí počíta do desiateho miesta. Niekde na hranici prvej desiatky je najlepší tohtoročný Američan Jake Sanderson. Stále by však platilo, že prvých desať miest by mohli obsadiť hokejisti zo siedmich rôznych krajín. Minulý rok ich bolo šesť, rok predtým päť.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora