Články z NHL - 24.03.2020 22:01

NHL trvá na úplnom dohraní, víťaz Stanley Cupu možno až v auguste

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Najoptimistickejší scenár hovorí, že ľadový hokej by sa do Kanady a Spojených štátov mohol vrátiť v polovici mája, ale ťažko odhadovať, ako bude situácia okolo koronavírusu vyzerať o tri týždne. Zápasový program bol prerušený 12. marca, čiže v čase, kedy mali mužstvá NHL odohraných asi sedemdesiat duelov z 82-kolového programu. Vedenie ligy však trvá na tom, že sezóna by mala byť dohraná so štandardným počtom duelov, do konca bude dotiahnutá dlhodobá časť a po nej príde na rad očakávaná vyraďovacia fáza. Pohľad na konkrétny kalendár termínov však ukazuje, že ide o takmer úplne nereálnu predstavu.

"Monitorujeme situáciu a pokiaľ sa bude vyvíjať pozitívne, je tu veľká šanca, že sa po 45 dňoch od tohto nariadenia budú otvárať tréningové kempy klubov. Následne by sa súťaž opätovne rozbehla," informuje na svojom oficiálnom webe National Hockey League. Známe sú pritom už aj prípady konkrétnych nakazených hokejistov, a to najmä v tábore Ottawy Senators, ktorí sa liečia v domácich podmienkach a príznaky choroby sú u nich mierne. Celoplošné testovanie všetkých hokejistov však liga nezvažuje. Pokiaľ sa neprejavujú symptómy choroby, nepovažuje to za potrebné.

Pokračovaním sezóny 2019/20 by si pritom kompetentní ušili sami na seba poriadny bič. V júni totiž vypršia zmluvy s Hráčskou asociáciou, čo povedie k ďalším tvrdým a komplikovaným rokovaniam. Ak by to malo prebiehať na pozadí konca základnej časti a začiatku play-off, bolo by to poriadne turbulentné obdobie. "Tému kontraktov a kritických dátumov budeme riešiť výlučne s predstaviteľmi NHLPA. Zároveň nepracujeme so žiadnym scenárom, ktorý by mal ohroziť nasledujúci ročník. Ten chceme odohrať v plnom rozsahu," hlási súťaž. Tým potvrdila, že počíta s výrazným skrátením letnej prestávky, avšak v októbri chce byť pripravená na novú edíciu súbojov.

Vzhľadom na čas, v ktorom bola súťaž prerušená, základná časť potrebuje na dokončenie ešte tridsať dní. To je časové rozpätie, v ktorom mali svojich ostávajúcich trinásť duelov rozplánované celky, ktoré toho zatiaľ stihli odohrať najmenej. Potom by sa o slovo prihlásila vyraďovacia časť, ktorá by mala mať podľa najaktuálnejších vyhlásení štandardnú dĺžku aj charakter. Tá minuloročná trvala deväť týždňov. V súčte tak NHL potrebuje na úplne dohranie ročníka asi 93 dní. V lepšom prípade sa začne v avizovanej polovici mája a držiteľa Stanley Cupu spoznáme zhruba v polovici augusta. Skeptik však počíta s neskorším začiatkom a teda zdržaním až do septembra. Keďže nový ročník štartuje zvyčajne v prvý októbrový týždeň a sľúbené bolo, že nebude ovplyvnený, plány časovo nevychádzajú.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora