Články z NHL - 07.04.2020 14:56

Bývalá opora Islanders či Sabres oslávila dva roky triezvosti

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Hoci v období prerušenej súťaže, ale i tak oslávil hokejový brankár Robin Lehner mimoriadne dôležitý úspech. Už dva roky úspešne abstinuje a prekonal tak veľké problémy, ktoré mal nielen s "metlou ľudstva", ale aj s bipolárnou poruchou. Od roku 2010 pritom chytáva v NHL, kde prešiel Ottawou, Buffalom, New Yorkom Islanders, Chicagom a záver ročníka 2019/20 absolvuje vo farbách Vegas Golden Knights. Svoj životný príbeh pritom pred dvomi rokmi veľmi detailne opísal a teraz sa s ním prihlásil opäť, aby sa pochválil, že svoj boj zvláda úspešne.

"Dnes sú to dva roky, čo som pocítil veľkú pomoc. Najkrajšie dva roky môjho života. Ďakujem svojej rodine, priateľom a všetkým, ktorí mi pomáhajú. Rozhodol som sa byť transparentný a rozpovedať svoj príbeh, ktorý mi zmenil život. Tie kroky, ktoré som musel urobiť, boli ťažké. ale všetko vo mne zmenili," napísal 28-ročný Švéd hrdo na svoj Twitter. V roku 2018 pritom otvorene hovoril o tom, že žiadnu zo svojich hokejových sezón neabsolvoval bez alkoholu. Trpel navyše vážnymi psychologickými problémami a veľakrát uvažoval nad samovraždou.

Impulzom k tomu, aby začal veci riešiť, bol záver základnej časti sezóny 2017/18. Večer pred duelom jeho Sabres s Detroitom volal trénerovi brankárov, že je na tom psychicky zle a nebude schopný nastúpiť do bránky. V dané ráno sa však cítil lepšie a chytal. "Odpočítavanie na časomiere šlo veľmi pomaly a ja som myslel len na návrat do šatne. Keď konečne uplynula posledná sekunda, odišiel som do kabíny a ledva som si dal dole výstroj. Prežíval som panický atak, no bol som presvedčený, že to je infarkt. Nemal som ani potuchy čo sa to so mnou deje. Nedokázal som sa vrátiť na ľad," opísal vtedy situáciu medzi druhou a treťou tretinou, kedy musel do bránky pustiť svojho náhradníka. Po ceste domov si nakúpil pivo, doma sa opil a v nasledujúce ráno dospel k rozhodnutiu, ktoré vyžaduje veľa guráže - potrebuje sa ísť dať liečiť.

Vo Phoenixe absolvoval trojmesačný liečebný program zo závislosti na alkohole a spoznal navyše aj ďalšie svoje duševné choroby, ktoré viedli k častým depresiám. "Priznal som sa, no chcelo to oveľa viac než by si niekto mohol myslieť. Nevedel som do akej miery ma to ovplyvní, či to nebude ešte horšie. Myslel som aj na budúce zmluvy, pôsobenie v iných tímoch, ako zareagujú generálni manažéri. Obával som sa, že sa to po mojom vyhlásení bude so mnou už len vliecť. Vo všeobecnosti som nevedel aká budúcnosť ma čaká. Priznanie však v žiadnom prípade neľutujem," skonštatoval rodák z Göteborgu s odstupom času.

Popri tom všetkom je až neuveriteľné, aké dobré čísla držal. V radoch Senators chytával pravidelne, hoci v pozícii dvojky, následne bol tri roky prvou voľbou do bránky Sabres. Jeho úspešnosť pritom neklesala pod 90 percent, dvakrát sa dokonca v sezónnom súčte dostal cez 92-percentnú hranicu. Keď začal svoj boj s alkohol vyhrávať, mal ešte lepšie štatistiky. V sezóne 2018/19 mal po Benovi Bishopovi druhú najlepšiu úspešnosť v celej lige (93 %) a počas ôsmich duelov play-off inkasoval v priemere len dva góly na zápas. Jeho Islanders v prvom kole prešli cez Pittsburgh, v druhom už stroskotali na Caroline. Stal sa držiteľom hneď dvoch sezónnych ocenení. Spoločne s Thomasom Greissom boli dvojicou s najnižším počtom inkasovaných gólov a získal aj Trofej Billa Mastertona, ktorú získava muž, ktorý skombinoval hokejové majstrovstvo s príkladnou oddanosťou a vernosťou tomuto športu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora