Články z NHL - 08.04.2020 20:56

Dlhoročná hviezda KHL smeruje do NHL. Aké má šance presadiť sa?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Celú doterajšiu kariéru zasvätil farbám SKA Petrohrad a v 25 rokoch dostal možnosť po prvý raz okúsiť NHL. Reč je o Alexandrovi Barabanovovi, ktorý si zahral na troch svetových šampionátoch a predstavil sa aj na jednom turnaji pod piatimi kruhmi, čo v nabitom ruskom kádri rozhodne nie je maličkosťou. Od svojich prvých hokejových krokov však nastupuje výlučne za armádny petrohradský klub a v sezóne 2018/19 bol napríklad jeho druhým najproduktívnejším hráčom.

Kontrakt na jeden rok podpísal s Torontom Maple Leafs a verejnosť bude zvedavá na ďalší z príkladov toho, do akej miery sa môže ruský hokejista presadiť v najlepšej lige sveta, keď dovtedy pôsobil dlhé roky len v alternatívne druhej najlepšej. V súčte má na konte 330 duelov a v nich 73 gólov. "Síce nie je vysoký, ale i tak ide o veľmi silného krídelníka. Dokáže tvoriť hru, je zručný a pozoruhodná je aj jeho schopnosť hrať pod tlakom, získať a podržať puk," pochvalne ho predstavila organizácia z Ontária.

National Hockey League si pamätá množstvo hokejistov, ktorí draftom nikdy neprešli, no i tak tam prežili fantastickú kariéru. Viaceré z nich sú ruské. Za všetky možno spomenúť Pavla Dacjuka, legendu Detroitu Red Wings a dvojnásobného víťaza Stanley Cupu, ktorý v tejto lige odohral 1 110 zápasov, až sa v roku 2016 vrátil späť do Ruska. Napriek relatívne vydarenému juniorskému šampionátu si v Amerike nevšimli ani brankára Sergeja Bobrovskeho, ktorý chytal v nenápadnom Novokuznecku. Potom sa však ozvala Philadelphia, neskôr aj Columbus či Florida a hneď dvakrát sa tešil z Vezinovej trofeje. Mnohými spochybňovaný bol aj Artemi Panarin, ktorý v sezóne 2014/15 opúšťal Rusko ako piaty najproduktívnejší hráč súťaže. Ani v Amerike však svojej povesti neostal nič dlžný. V nováčikovskej sezóne nahral 77 kanadských bodov, a svoje osobné maximum odvtedy už trikrát vylepšil. V nedohranom ročníku 2019/20 bol súčasťou All Star Game a v celoligovej tabuľke produktivity mu patrí štvrté miesto.

Podobne dlhý zoznam je však aj v prípade Rusov, ktorým to za oceánom nevyšlo a zrejme aj tento pokus oľutovali. V Barabanovovom veku sa z KHL do NHL presúval napríklad obranca Nikita Zajcev, v tom čase jedna z opôr CSKA. V nováčikovskej sezóne "zaujal" hrozivým hodnotením +/- s 22 bodmi pod nulou a keď v nasledujúcich dvoch sezónach poklesla aj jeho produktivita, Toronto ho vymenilo do Ottawy, kde neprežil práve ideálnu sezónu 2019/20. Negatívnym príkladom je aj Viktor Tichonov, o ktorého bol záujem už len preto, že je vnukom legendárneho sovietskeho trénera. Prvý raz to skúsil hneď po drafte 2008, kedy rok balansoval medzi Phoenixom Coyotes a jeho farmou. Na štyri roky šiel hokejovo dozrieť do SKA a odhodlal sa k druhému pokusu. Päťdesiat zápasov a bilancia 3+3 však bola hlboko pod tým, čo sa od neho očakávalo. Neuspeli ani svojho času obrovské opory Avangardu Omsk, Sergej Kalinin s Alexandrom Perežoginom. Prvý menovaný odchádzal z Ruska dokonca ako kapitán, no v New Jersey zbieral namiesto bodov len "mínusky". Podobným príkladom bol aj v Kazachstane narodený ruský reprezentant počas svojich dvoch montrealských sezón. Po nich si však našiel cestu naspäť do Omsku a znova nadobudol postavenie klubovej ikony. Center Alexander Svitov zase na prelome milénií svoj odchod do Ameriky uponáhľal. S juniormi sa v Rusku v tom čase ešte rozhodne nepracovalo na postačujúcej úrovni a on sa ešte len prebíjali do A-tímu. Napriek nízkej produktivite nazbieral 186 štartov.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora