Články z NHL - 28.04.2020 12:50

Halák medzi najlepšími brankármi NHL posledného desaťročia

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: sita

Aj Slovák Jaroslav Halák figuruje medzi najlepšími brankármi uplynulej dekády v NHL. Odborník na zámorský hokej Travis Yost z televíznej stanice TSN určil dvojicu najlepších brankárov v každom z 31 tímov NHL počnúc sezónou 2010/2011. A Haláka zaradil ako dvojku do najlepšieho páru s Nemcom Thomasom Greissom za ich pôsobenie v tíme New York Islanders.

Dnes 34-ročný Halák v sledovanom období pôsobil v štyroch tímoch NHL: štyri sezóny odchytal v St. Louis Blues, časť jedného ročníka vo Washingtone Capitals, ďalšie štyri pridal v New Yorku Islanders a momentálne už druhý rok robí dvojku Tuukkovi Raskovi v Bostone Bruins. Okrem Haláka bol za posledných desať rokov zo slovenských gólmanov v NHL v hre už len Peter Budaj (Colorado, Montreal, Los Angeles, Tampa Bay), ktorý pred rokom ukončil kariéru.

Portál hokej.cz pripomína, že okrem dvoch slovenských boli v druhej dekáde 21. storočia v NHL v akcii aj deviati českí brankári. Do výberu najlepších v jednotlivých mužstvách sa dostali traja - David Rittich (Calgary), Petr Mrázek (Detroit) a Ondřej Pavelec (Winnipeg).

Pri výbere brankárskych dvojíc bral Yost do úvahy kritériá ako dĺžku angažmánu, úspešnosť zákrokov, či náročnosť situácií, ktorým museli brankári čeliť počas sledovaného obdobia. Ešte predtým zámorský odborník vyberal najlepšie pätorky spomedzi korčuliarov u všetkých účastníkov NHL v uplynulej dekáde. Spomedzi Slovákov sa tam dostali útočník Marián Hossa (Chicago Blackhawks) a obrancovia Andrej Sekera (Buffalo Sabres) a Zdeno Chára v organizácii Boston Bruins.