Články z NHL - 03.05.2020 10:10

Halák po podpise novej zmluvy. TOTO o ňom píšu fanúšikovia Bruins

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita, huste.tv

Jaroslav Halák (34) má také kvality, že by mohol byť vo viacerých tímoch NHL brankárska jednotka. On však vypočul volanie srdca a rozhodol sa ešte jeden rok zostať v Bostone. Mienka redaktora klubového webu Bostonu zrejme zrkadlí aj názor väčšiny fanúšikov či už tímu Bruins alebo slovenského hokeja.

"Nažívame si tu ako rodina a veľká časť zo mňa chcela, aby som pokračoval. Odkedy som sem prišiel, mal som možnosť pracovať s výnimočnou skupinou ľudí. Zapadol som a niečo sme už dosiahli. Stále však máme spolu nedokončenú robotu," naznačil Halák vo videokonferencii pre zámorské médiá a ešte doplnil: "Dúfam, že táto sezóna sa ešte rozbehne a že my budeme pokračovať tam, kde sme skončili. Za dva roky v Bostone som si užil veľa úspechov a zábavy a verím, že to ešte chvíľu bude pokračovať."

Nová zmluva odchovancovi ružinovského hokeja zaručuje 2,25 mil. USD v nastávajúcej sezóne. Jeho celkový zárobok sa môže vyšplhať až na 3,5 milióna. To v prípade naplnenia potenciálnych bonusov vo výške 1,25 mil. USD. Generálny manažér Don Sweeney označil Haláka za hráča, na ktorého sa môže kedykoľvek spoľahnúť. "Jaro sa etabloval ako chlap pre každú situáciu. Tuukka Rask mal niekoľko zranení v rôznom čase a Jaro ho vždy výborne zastúpil. Spolu s trénerom Bruceom Cassidym sme názoru, že nie je dôležité, kto nastúpi v našej bránke. Vždy sa môžeme spoľahnúť bez ohľadu na zápasy doma, vonku či meno súpera," pochválil Haláka Sweeney, cituje ho oficiálny portál NHL.

V stále neukončenej sezóne 2019/2020 sa Halák v pozícii dvojky v Bostone dostal na ľad dokopy v 31 zápasoch, u jeho fínskeho kolegu Tuukku Raska, dlhodobej jednotky v bránkovisku, to bolo 41-krát. Aj tento neveľký rozdiel svedčí o tom, že Halák nie je klasická dvojka, skôr rovnocenná náhrada jednotky. A myslí si to aj drvivá väčšina fanúšikov Bruins. Aspoň tých, ktorí sú aktívni na sociálnych sieťach. Od zverejnenia informácie o predĺžení zmluvy s Halákom sa až doteraz len na facebooku objavilo pri tomto statuse viac než 9400 "lajkov" a vyše 600 zväčša súhlasných komentárov.

"Sme privilegovaní tým, že máme dve brankárske jednotky. Stále mám pocit, že Jaro by mal byť skutočný prvý brankár, lebo Tuukka nie je taký stabilný. Teraz už len aby sa zase začal hrať hokej," napísal fanúšik Brian Garnett. "Mám ho veľmi rád a nerozumiem tomu, prečo nedostal aspoň trojročnú zmluvu. Keď sa rozbehne sezóna, bude pre nás veľmi dôležitý," pridal názor na slovenského gólmana Alan Brown. Ďalší dvaja fanúšikovia Bostonu Matthew Martin a Jami Anderson sa zhodli, že "toto je veľké ocenenie pre úžasného brankára. Halák je určite viac ako len obyčajný náhradník." Sean Stewart má na veci jasný názor: "Jaro a Tuukka sú najlepší brankársky tandem v NHL. A skúste mi to niekto vyvrátiť..."

Čoskoro 35-ročný Halák sa v aktuálnej sezóne stal 74. brankárom v histórii NHL, ktorý odchytal minimálne 500 zápasov (medzitým ich má už 520, v play-off pridal ďalších 30 stretnutí). Dosiahol to počas 14 sezón v najprestížnejšej hokejovej lige sveta v dresoch Montrealu, St. Louis, Washingtonu, New York Islanders a Bostonu. V ročníku 2019/2020 dosiahol priemery 2,39 inkasovaného gólu a úspešnosť zákrokov 91,9%. S tromi shutoutmi mu patrí ôsma priečka v tejto štatistike. "Dosahuje lepšie čísla ako dvadsať iných brankárov, ktorí sú jednotkami svojich tímov. Nečudujme sa však, lebo on odchytá oveľa viac ako priemerný náhradník v NHL," všimol si ďalší fanúšik Bruins Josh Allen. "Ak je pravda, že Tuukka Rask zvažuje koniec kariéry, Jaro by mohol byť potom v Bostone jasná jednotka," prognózujú ďalší podporovatelia Bruins.

Z početných reakcií na sociálnych sieťach vyplýva, že držiteľ 50 shutoutov v NHL má u väčšiny fanúšikov Bruins status hviezdy. Sympatie sú však obojstranné. "Máme skvelý tím a tiež fanúšikov. Celé mesto sa mi páči. Nebolo preto pre mňa ťažké predĺžiť zmluvu. Pred sebou máme toho dosť, či už v tejto alebo aj ďalšej sezóne. Teraz už len počkať si na to, čo sa stane v lete," zdôraznil Halák.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora