Články z NHL - 02.06.2020 19:09

Nepokoje v Amerike si poškodením odniesla aj socha legendy NHL

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Spojené štáty americké sa okrem koronavírusu zmietajú aj v násilných demonštráciách, ktoré sú reakciou na neadekvátny zásah voči Georgeovi Floydovi. Afroameričan na ich následky zomrel. Vlna násilia najprv vypukla v Minneapolise, ale rušno bolo napríklad aj vo Washingtone, kde museli prezidenta Donalda Trumpa odviesť do bunkru. Nenávisť voči polícii a autoritám zasiahla aj mesto Pittsburgh a jeden veľký konflikt sa odohral pred jeho zimným štadiónom. Výsledkom bolo vandalské poškodenie sochy Maria Lemieuxa.

Demonštranti v snahe upozorniť na dlho neriešený problém s rasizmom ničia a rabujú obchodu, podpaľujú autá a likvidujú aj verejné priestranstvá, sochy či fasády domov. Na soche dvojnásobného víťaza Stanley Cupu sa objavilo niekoľko škvŕn od červeného spreja a okrem nich aj viaceré heslá, spojené so smrťou mladíka. Medzi nimi napríklad "Nemôžem dýchať", čo bolo zvolanie Georga vo chvíli, keď mu policajt niekoľko minút kľačal na krku, a "Je správne vzoprieť sa!" čo je rovnako jedným z motívov násilných stretov s políciou. Tie si medzičasom vyžiadali ďalšie ľudské životy.

Socha kanadského hokejistu je pred PPG Paints Arenou vystavená od roku 2012 a znázorňuje jeden z pamätných momentov jeho kariéry, keď v zápase proti Islanders prenikol pomedzi dvoch obrancov a skóroval. Penguins venoval sedemnásť sezón svojej aktívnej kariéry a počas nich bol stabilne kapitánom. Osemkrát si s týmto mužstvom zahral play-off a najkrajšie spomienky majú fanúšikovia na roky 1991 a 1992, kedy si hviezdny tím vo finále bojov o Stanleyho pohár poradil s Minnesotou respektíve Chicagom. Triumf v NHL sa odvtedy podarilo obhájiť len dvakrát. Na konci 90. rokov Detroitu a v rokoch 2016 a 2017 opäť Pittsburghu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora