Články z NHL - 09.06.2020 21:43

Kluby NHL pod paľbou kritiky za pripomenutie Floyda

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Situácia po smrti Georga Floyda polarizuje americkú spoločnosť. V uliciach viacerých miest to preto vyzerá ako počas občianskej vojny, sú porozbíjané obchody a horia autá. Na osobnosti verejného života je preto vytváraný veľký verejný tlak, aby sa k tomu vyjadrili, zastali jednoznačné stanovisko, prípadne osobne podporili demonštrácie. K reakcii boli dotlačené aj športové kluby a väčšina k tomu pristúpila s mimoriadnou opatrnosťou. Svojím zmierlivým alibizmom si však pohnevali tábor demonštrujúcich aj odporcov násilného konania a výsledkom bola obrovská kritika, ktorej boli podrobené.

Špeciálna pozornosť bola venovaná klubom NHL. Niektorí hráči prostredníctvom sociálnych sietí zverejnili silné a jednoznačné odkazy, či dokonca osobne pochodovali ulicami. Ich zamestnávatelia sa však skryli za nemastné a neslané vyhlásenie. "Podporujeme boj proti rasizmu aj nenásilnou formou prezentovanú zlosť voči tomuto problému v našej spoločnosti. Apelujeme na demonštrantov, aby sa správali nenásilne a koncentrovali sa na primárny cieľ - rovnosť naprieč celou Amerikou." napísal na Anaheim Ducks na Twitter a kritická verejnosť to ihneď označila za jeden z najhorších postov športového sveta k témam "Black Lives Matter" alebo "Black Tuesday". Vyčíta sa mu najmä to, že nespomína zavraždeného Georga Floyda ani problém neprimeraných policajných zásahov, nevyjadruje prakticky žiadnu solidaritu s utláčanými skupinami, používa vágne a prázdne frázy, sám neavizuje ani neodporúča žiadne kroky či riešenia a nevyužil ani žiaden z hashtagov, ktorými sa na sociálnych sieťach zvykne odkazovať, pokiaľ sa príspevok týka určitej témy. Jednoducho povedané, v očiach väčšiny ide o príspevok z povinnosti, aby nikto nemohol povedať, že "káčeri" dianie odignorovali.

Veľmi podobne nebol hodnotený len Anaheim, ale aj Calgary, Dallas, Columbus, Edmonton, Florida, Arizona, San Jose, Tampa Bay, Vegas, Nashville, New Jersey, Philadelphia, Winnipeg, Buffalo Sabres a Pittsburgh Penguins. Posledným dvom slúži ku cti aspoň to, že spomenuli moment, ktorý vyvolal vášne, teda zbytočnú smrť pri zatýkaní. Ostatné z kategórie zle hodnotených a alibistických stanovísk sa tomu vyhli, podobne ako poukázaniu na policajtov a používali veľkú mieru opatrnosti a politickej korektnosti. Pokiaľ by svojich fanúšikov nabudili k tomu, aby počas domácich duelov napríklad pokľakli počas štátnej hymny alebo predviedli podobné prejavy, pohnevali by si prezidenta Donalda Trumpa. O tom sa v minulosti presvedčili už viaceré kluby NFL.

Niektoré kluby, súdiac aj podľa odozvy v komentároch, ostali oproti "alibistom" ešte o krok pozadu. New York Islanders vo svojom stanovisku neodsúdil rasizmus, policajnú brutalitu, nespomenul Floyda a neprišiel s vlastnými krokmi. Keď si deväťriadkový príspevok niekto prečíta s odstupom času, bude mať veľký problém pochopiť, na čo vlastne reagoval. Stále to však nie je prešľap formátu Caroliny Hurricanes, ktorá sa v čase hromadného písania o Američanmi citlivo a seriózne vnímanej téme, prihlásila takto: "Dobré ráno všetkým! Poďme naštartovať dnešok trochou pozitívnej energie!" Až o štyri dni neskôr na Instagram pridala krátke vyhlásenie k demonštráciám, ktoré ju s mínusovým bodom na konte presunulo medzi alibistické kluby.

Už nech je október, začiatok novej sezóny a riešiť sa bude všetko s čistým štítom. To si zrejme hovoria v štruktúrach Detroitu Red Wings. "Sme za rovnosť, spravodlivosť a rešpekt pre všetkých. Veríme v rozmanitosť a spájanie, odsudzujeme rasizmus, predsudky a násilie. Len spoločná práca dáva zmysel a môžeme ňou docieliť zmeny k lepšiemu," stručne zhrnul na Twitteri. Myšlienka pekná, akurát politický odkaz, ktorý veľa Američanov chce u organizácií a športovcov vidieť, sa pominul. Podobne biednu sezónu má za sebou aj Ottawa Senators a odkaz k aktuálnej spoločenskej situácii je adekvátny tomu: "Senators silno veria v to, že rasizmus a násilie nemá priestor v civilizovanej spoločnosti. Ako profesionálna športová organizácia a silná filantropická sila v spoločnosti sa usilujeme o pretlačenie rešpektu a spájania aj mimo ľadu,"

Naopak, celkom pochvalnú odozvu si na svoju reakciu vyslúžil Boston Bruins, Colorado Avalanche, Vancouver Canucks aj Montreal Canadiens. V bostonskom prípade niektorým chýbalo akurát spomenutie neprimerane zasahujúcej polície a slová solidarity k ľuďom tmavej pleti. Colorado nespomenulo meno zavraždeného Afroameričana a z nejakého dôvodu príspevok neoznačilo hashtagom, čím by sa ako organizácia prihlásilo do tematického vlákna. Vancouver sa prihlásil hneď dvomi príspevkami - okrem klubového stanoviska aj vyhlásením štátu Britská Kolumbia a v montrealskom prípade chýbali akurát hashtagy a slová solidarity. Mnohí však veľmi chválili odvážne označenie Floydového zabitia ako "ohavný a opovrhnutia hodný čin".

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora