Články z NHL - 02.08.2020 09:16

Blackhawks sa názvu nevzdajú. Indiánsky apel sa dotkne fanúšikov

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Dlhší čas sa na americkom kontinente rieši téma indiánskych názvov a motívov v športových kluboch, ktoré viacerí označujú za rasistické a niektoré organizácie na to skutočne reagovali zmenou názvu či loga. Nič také nehodlá spraviť hokejové Chicago Blackhawks a pristúpi len k menšiemu ústretovému kroku. Fanúšikovia nebudú môcť na jeho zápasy chodiť v indiánskom odeve, na hlave nesmú mať orlie čelenky a ani kožušiny, odkazujúce na pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky.

Na "Čiernych jastrabov" apelovali už v minulosti, aby zmenili názov a odstránili Indiána zo svojich znakov. Tí to odmietli s tým, že práve ich logo vzdáva úctu indiánskemu vodcovi. "Black Hawk z illinoiského národa Sac & Fox mal obrovský vplyv na celé generácie Američanov. Jeho život a vodcovstvo sú toho dôkazom. Existencia nášho klubu je aj oslavou pamiatky Black Hawka s odkazom na tradície a kultúru pôvodných obyvateľov USA," písalo sa v oficiálnom stanovisku šesťnásobného víťaza Stanley Cupu.

Náhla zmena logotypu by mohla ublížiť aj marketingovej stránke. Domáce zápasy tohto mužstva v 20-tisícovom United Centre bývajú pravidelne vypredané a od roku 2010 ovládli NHL hneď trikrát. Citlivejšie vnímanie tém, zaváňajúcich rasizmom, si vedenie dobre uvedomuje, ale samé nemá dojem, že by akýmkoľvek spôsobom dehonestovalo tradíciu či konkrétne etnické alebo národnostné skupiny. Inak k veci pristúpil washingtonský tím amerického futbalu, ktorý sa vzdal názvu Redskins a podobne to poňal aj bejzbalový Cleveland, ktorý od indiánskych prvkov upúšťa postupne.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora