Články z NHL - 08.08.2020 10:59

Tatar postúpil , Marinčin pri úchvatnom obrate Toronta

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste

Až päť zo šiestich piatkových zápasov predkola play-off v zámorskej hokejovej NHL prinieslo postup pre víťaza do ďalšej časti vyraďovacích bojov. Z miestenky v 1. kole play-off sa tešia New York Islanders. Montreal Canadiens, Arizona Coyotes, Chicago Blackhawks a Vancouver Canucks. Všetky uvedené kluby vyhrali svoje série 3:1 na zápasy. Štvrtý zápas série medzi Columbusom Blue Jackets a Torontom Maple Leafs priniesol triumf kanadského mužstva, ktorému sa podarilo vyrovnať na 2:2 a vynútiť si rozhodujúci piaty duel.

A práve piatkové meranie síl medzi Columbusom a Torontom prinieslo mimoriadne zaujímavú bitku. Blue Jackets ešte päť minút pred treťou sirénou viedli 3:0 a všetko nasvedčovalo tomu, že ukončia sériu a postúpia ďalej. William Nylander a John Tavares však v 57. minúte skorigovali na rozdiel jediného gólu a Zach Hyman 23 sekúnd pred koncom zápasu vyrovnal a poslal ho do predĺženia. O triumfe Toronta rozhodol v 74. minúte Auston Matthews. Slovenský obranca Martin Marinčin vo víťaznom tíme absolvoval na ľade 13:29 min a okrem jedného mínusového bodu si pripísal aj jednu strelu na bránku. Rozhodujúci piaty zápas celej série je na programe v noci z nedele na pondelok.

"Keď mám povedať pravdu, nevie opísať svoje súčasné pocity," povedal hneď po skončení duel autor víťazného zásahu Matthews podľa webu NHL.com. "V závere sme akoby vypli naše mysle. Pochvala za to patrí každému hráčov, že sme sa nevzdali a bojovali napriek tomu, že sme tesne pred koncom prehrávali 0:3. Myslím si, že všetci na seba môžeme byť v tomto smere mimoriadne hrdí," doplnil.

Montreal Canadiens v zostave so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom v piatok zdolal Pittsburgh Penguins 2:0 a teší sa z postupu ďalej. Tatar odohral 16:25 min a prezentoval sa dvoma strelami na bránku. Zaujímavosťou je, že oba góly Habs padli až v záverečnej pätminútovke duelu. "Nikto nám pred touto sériou neveril a asi aj to zohralo svoju úlohu. Motivovalo nás to, aby sme vyšli na ľad a každému ukázali, že sa mýli," poznamenal po postupe brankár Carey Price, ktorý na čisté konto potreboval iba 22 úspešných zásahov.

Vo Východnej konferencii v Toronte postúpili tiež "ostrovania" z New Yorku, ktorí v piatok zdolali Floridu Panthers 5:1. V Západnej konferencii v Edmontone domáci Oilers podľahli Chicagu Blackhawks 2:3 po predĺžení a sezóna sa pre nich skončila. Aj ďalšie dva súboje muselo rozhodnúť až predĺženie. Arizona Coyotes si poradila s Nashvillom Predators 4:3 po predĺžení a ide ďalej, z postupu sa teší aj Vancouver Canucks po triumfe nad Minnesotou Wild 5:4 po predĺžení. Už skôr si postup vybojovali Carolina Hurricanes a Calgary Flames.