Články z NHL - 01.09.2020 23:02

Vyhrá NHL defenzívne ladený tím?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Keď sa spomenie ktorýkoľvek víťaz Stanley Cupu, medzi prvou asociáciou je meno strelca, ktorý sa na tom podieľal najvyšším počtom zásahov. Minulý rok to bol O'Reilly či Tarasenko, pred ním Ovečkin, Crosby s Malkinom, Towes a Kopitar alebo Carter. V aktuálnom ročníku sa čoraz hlasnejšie hovorí o New Yorku Islanders, ktorý však na to ide inak. Brock Nelson má na konte len približne polovicu presných zásahov oproti topkanonierom ligy, a to suverénne kraľuje tejto štatistike medzi svojimi spoluhráčmi. V play-off dostávajú v priemere len 1,7 gólu na duel a obaja brankári majú približne 94-percentnú úspešnosť.

Je to netradičná cesta k poháru, ale zatiaľ účinná. "Ostrovania" vstupovali do nadstavbovej časti až zo siedmeho miesta Východnej konferencie a začínať preto museli v predkole proti Floride. Po nej sa im do cesty postavil tretí Washington a následne štvrtá Philadelphia. Zápasová bilancia ja zatiaľ desať víťazstiev oproti trom prehrám, pričom žiaden zo súperov nedokázal ukoristiť viac ako jednu výhru v sérii. Kým proti Panthers ešte newyorský tím plnil úlohu favorita, proti Capitals aj Flyers sa viac očakával postup súpera. Lenže tím z hlavného mesta je už mimo hry, Alexander Ovečkin skóroval z piatich duelov len vo dvoch a na pokraji vypadnutia sú teraz aj Pensylvánčania s Voráčkom, Konecnym alebo Couturierom.

Po dlhodobej časti pritom zverenci Barryho Trotza nepatrili do štatistického popredia v žiadnej disciplíne. Súperi ich pravidelne prestrieľali a dočkávali sa vďaka tomu aj vyššieho počtu gólov. V play-off je to iné a štatisti upozorňujú najmä na nízky počet strát puku a vysokú úspešnosť streľby. Pokusov síce nie je veľa, ale sú z pripravených pozícií a často majú gólový koniec. Perfektne bol nastavený aj štýl hry. Islanders sa totiž spoliehajú na nahodené puky a vďaka svojmu kvalitnému forecheckingu dokážu kopiť vysoký počet ziskov a vyhraných súbojov. Všetko je navyše podporené kvalitnou brankárskou dvojicou, v ktorej najmä Semion Varlamov dokázal ešte vylepšiť čísla, ktoré dosahoval v Colorade.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora