Články z NHL - 26.09.2020 10:15

Deväť gólov vo finále. Taký je boj o Stanley Cup

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: huste/youtube/sita

Pandémiou poznačený ročníka zámorskej hokejovej NHL sa možno skončí už počas aktuálneho víkendu. Hráči tímu Tampa Bay Lightning v kádri so slovenský obrancom Erikom Černákom totiž triumfovali v piatkovom štvrtom stretnutí finálovej série nad Dallasom Stars 5:4 po predĺžení a v boji o Stanleyho pohár vedú už 3:1 na zápasy. Keďže piaty duel je na programe v kanadskom Edmontone už v noci zo soboty na nedeľu a na zisk trofeje potrebujú "blesky" štyri víťazstvá, môžu prípadným úspechom ukončiť celú sezónu.

Erik Černák pri piatkovom triumfe svojho tímu odohral 18:33 min a okrem jedného plusového bodu si pripísal dve trestné minúty a dva "hity". Skúsenejší slovenský bek Andrej Sekera odohral za zdolaný tím 16:46 min a pripísal si dva "hity" a dve zblokované strely súpera.

Stars môže piatkový neúspech mrzieť, keďže počas duelu viedli 2:0 aj 3:2. Na zásahy Johna Klingberga a Joea Pavelského reagoval vyrovnaním Brayden Point, gól Coreyho Perryho zmazal Yanni Gourde. Tampa, ktorá opäť nastúpila bez Stevena Stamkosa, sa dostala do vedenia zásluhou Alexa Killorna, ale Pavelski v 53. min vyrovnal na 4:4 a pre Stars vynútil predĺženie. V ňom sa šťastena usmiala na hráčov Lightning, rozhodnutie zariadil v presilovke Kevin Shattenkirk.

"Je to krásna emócia, keď sa vám podarí rozhodnúť pre váš tím takýto dôležitý duel. Viacerí chlapci predviedli kvalitný výkon v tomto súboji a zaslúžili si rozhodnúť. Napokon sme tam ten víťazný gól dali a už sa tešíme na sobotu," zhodnotil podľa NHL.com Shattenkirk ako autor piateho góly Lightning. Štatistika aktuálne hovorí v prospech floridského tímu. Do roku 1939 každý klub, ktorý vo finále Stanleyho pohára zvíťazil vo štvrtom súboji a viedol v sérii 3:1 na zápasy, získal cennú trofej. Udialo sa to už 27-krát.

Dallas je síce od trofeje poriadne vzdialený, no nevzdáva sa. "Musíme na piatkový neúspech rýchlo zabudnúť. Už v sobotu nás čaká ďalší súboj a ja verím tomuto tímu aj každého chlapcovi. Vieme a chceme hrať na ešte lepšej úrovni," poznamenal po súboji Tyler Seguin pre oficiálny web profiligy.