Články z NHL - 07.10.2020 10:45

Prvé kolo draftu bez Slováka aj Čecha, ale s historicky najvyšším výberom hráča tmavej pleti

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Prvé kolo vstupného draftu v NHL neprinieslo radosť žiadnemu zo slovenských či českých mladíkov. Podľa očakávania sa jednotkou stal kanadský útočník Alexis Lafreniere, siahol po ňom tím New York Rangers. Zatiaľ čo jednotka pre najužitočnejšieho hráča zatiaľ posledného svetového šampionátu do 20 rokov v Česku sa očakávala, číslo dva vzbudilo náležitú pozornosť. Výber Los Angeles Kings - Quinton Byfield sa stal najvyššie draftovaným hráčom tmavej pleti v histórii výberov nováčikov do NHL.

Osemnásťročný mladík z kanadského Newmarketu cíti veľkú radosť, ale zároveň aj zodpovednosť. "Byť v rekordných listinách je čosi výnimočné. Moji rodičia hokej nehrali a príliš veľa o ňom nevedia. Je to dôkaz toho, že každý máme na začiatku šancu vybrať si akýkoľvek šport a byť v ňom úspešný," uviedol Quinton Byfield. Medzi jeho prvými gratulantmi bol Evander Kane, útočník San Jose Sharks, ktorý je známy bojovník proti rasovej neznášanlivosti v športe. "NHL odvádza dobrú robotu v inklúzii hráčov tmavej pleti do systému. Dúfam, že aj ja sa stanem pozitívnym vzorom v tejto snahe," podotkol Byfield.

Vysoký center so skúsenosťami z Ontario Hockey League verí, že v NHL si zahrá už v najbližšej sezóne. "Sebadôvera mi nechýba, verím si. Uvedomujem si však, že OHL a NHL sú dva rozličné hokejové svety. Ak sa mi to podarí, bude to veľký skok a zároveň obrovská výzva," dodal Byfield.

Draftovou trojkou a najvyššie postaveným Európanom je nemecký útočník Tim Stützle. Siahol po ňom tím Ottawa Senators. Štvorkou sa stal Švéd Lucas Raymond (Detroit Red Wings) a päťkou Američan Jake Sanderson (Ottawa Senators). V prvom kolo (pozície 1-31) bolo dovedna draftovaných 10 európskych hráčov a prvýkrát v histórii až dvaja Nemci. Útočníka s českými koreňmi Lukasa Reichela si zo 17. miesta vybral tím Chicago Blackhawks.

Druhé až siedme kolo draftu sa uskutoční v noci zo stredy na štvrtok.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora