Články z NHL - 01.01.2021 21:19

Uznanlivé videá o Chárovi vyšli z dielne Bostonu aj NHL

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Rady Bostonu Bruins, šesťnásobného držiteľa Stanley Cupu, opustil hokejista, ktorý zaň nastupoval 14 rokov a po celú túto dobu bol kapitánom tímu. To rozhodne nie je maličkosť, ktorá by mala v predsezónnom období prejsť bez výraznejšieho povšimnutia a dobre si to uvedomujú aj Američania. Bruins na svojom Twitteri priam chŕlia príspevky, v ktorých si pripomínajú najlepšie momenty 43-ročného obrancu. Ten bude v sezóne 2021 pomerne nečakane hájiť farby Washingtonu Capitals, kde doplní defenzívnu partiu Dmitrija Orlovova, Johna Carlsona alebo Michala Kempného. Fanúšika spod Tatier však rozhodne chytia za srdce krásne videá, ktoré v týchto dňoch produkuje NHL či Boston.

Chára sa žlto-čiernemu klubu zo severovýchodného pobrežia upísal v lete 2006 a prvá sezóna rozhodne nebola vydarená. Bruins boli tretím najhorším tímom Východnej konferencie, do play-off sa nedostali, no práve Slovák sa následne stal jedným z pilierov nového tímu a novej éry. Tá vyvrcholila o štyri roky neskôr ziskom Stanleyho pohára a práve rodák z Trenčína bol prvým, kto ho dvíhal nad hlavu. "Bolo len málo ľudí, ktorí reprezentovali Boston na takej úrovni a s takou hrdosťou aj rešpektom, ako Zdeno Chára. Má navždy zapečatené miesto v histórii klubu. Ďakujeme Zee za všetko, čo si urobil pre našu organizáciu či mesto," napísal klub na Twitteri.

Po triumfe v play-off 2011 si toto mužstvo zahralo finále ešte raz, o dva roky neskôr. Pre našinca zaujímavá finálová séria, v ktorej sa na ľade stretli hneď traja naši hokejisti a šťastnejší bol Michal Handzuš s Mariánom Hossom, ktorých Chicago dotiahlo výbornú sezónu do zlatého konca. Dramatické sedemzápasové finále zohral Boston aj v roku 2019 proti St. Louis, opäť s neúspešným koncom a práve vtedy možno datovať obdobie, kedy sa začalo vo veľkom hovoriť o bezodkladnej nutnosti omladiť káder. Skúsený obranca, ktorý má momentálne v súčte základnej časti a play-off na konte už 1748 odohraných zápasov, patril medzi mužov, na ktorých sa pri tejto téme zacielilo a pred skrátenou pokoronovou sezónou sa s ním už nepočíta.

Účastník piatich Zápasov hviezd NHL, dvojnásobný bronzový medailista z majstrovstiev sveta, trojnásobný držiteľ slovenského Zlatého puku a strieborný medailista zo švédskej ligy či držiteľ striebra z World Cupu 2016. V stredu sa stal hráčom Washingtonu Capitals. Zo začiatku môže chvíľu trvať, kým si naňho v nových klubových farbách zvykneme a názory na jeho trejd boli vo fanúšikovskej obci rôzne. My mu však v novom pôsobisku budeme držať palce a prestup evidentne nie je vnímaný ako veľká vec len v regióne medzi Moravou, Dunajom, Tatrami a Vihorlatskými vrchmi.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora