Články z NHL - 12.01.2021 09:01

Český hokejový brankár si na prilbu namaľoval slovenské legendy

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Tridsaťročný český hokejový gólman Pavel Francouz má pred sebou tretiu sezónu, počas ktorej bude hájiť bránku Colorada Avalanche a svoju vernosť týmto farbám zdokumentoval aj novou maskou. Tá sa podľa prvotnej reakcie zaradí medzi najkrajšie v celej lige a odkazuje na Quebec Nordiques, ktorý bol v profilige do roku 1995 predchodcom súčasného zamestnávateľa plzenského rodáka. Logo vložil do klubových farieb súčasných Avalanche a na strane si nechal vyobraziť trojicu slovenských hokejistov, ktorí v Quebecu zanechali obrovskú stopu - Petra, Mariána a Antona Šťastného.

O dielo sa postaral český autor Bohumil Korál. Šťastných dopĺňa aj Peter Forsberg a Joe Sakic. Švéd stihol poslednú sezónu fungovania Nordiques a následne sa pozvoľna premiestnil do Colorada, bývalý kanadský center zaň nastupoval sedem sezón, dokonca bol pred transformáciou na Colorado kapitánom mužstva. Okrem dominantných a opísaných prvkov nechýbajú aj menej nápadné symboly, ktoré sú rôznymi heraldickými odkazmi na pôvod brankára či históriu klubu.

Francouz je účastníkom šiestich majstrovstiev sveta a okrem toho aj olympiády v Pchjongčangu. "Lavínam" sa upísal v roku 2018 po troch rokoch v Kontinentálnej hokejovej lige a hoci v prvej sezóne zbieral v konkurencii Varlamova a Grubauera štarty veľmi sporadicky, počas sezóny 2019/20 už tvoril s nemeckým kolegom rovnocennú brankársku dvojicu. Na týchto dvoch hodlá Colorado stavať aj naďalej a mnohí mu dávajú reálne šance na útok na Stanley Cup. Šťastní sa tak vďaka krásnej maske môžu dostať veľmi blízko.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora