Články z NHL - 12.01.2021 17:28

O víťazovi NHL môžu rozhodnúť takzvaní záložní hráči

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Blížiaca sa sezóna NHL bude z pohľadu logistiky a plánovania poriadne komplikovanou záležitosťou. O pevnom a kompletnom programe zrejme môžeme len snívať a dôkazom je Dallas Stars, ktorý hlási viaceré pozitívne prípady na koronavírus ešte pred štartom ligy. Zrejmé je, že minimálne on začne o šesť dní neskôr. Riešenie podobných nepríjemností počas ročníka vidia Američania v "záložných hráčoch", ktorí sú tamojšími novinármi označovaní ako "taxi players". Tí budú trénovať s mužstvom napriek tomu, že nie sú napísaní na súpiske. Ak sa však rozmohne v šatni korona, kompletné štyri formácie môžu byť doplnené dopísaním týchto "žolíkov" v deň zápasu.

Každé mužstvo môže disponovať štyrmi až šiestimi takýmito hokejistami. Ich vymenovanie bude pritom pre generálnych manažérov veľmi náročnou úlohou. Pôjde o hráčov, ktorí za štandardných okolností hrať nebudú, no zároveň nebudú poslaní do farmárskeho tímu, aby nastupovali v AHL. Zohľadniť teda treba nie len kvalitu daného hráča, ale aj jeho typológiu či perspektívu. Mladý hráč potrebuje pravidelne hrávať a nesmie do mája (predpokladaný koniec základnej časti) vyčkávať na vývoj okolností. Pokiaľ sa však nezmestí do kádra ani medzi záložných hráčov, čaká ho prakticky rok mimo NHL.

Najväčšie problémy s presunmi medzi AHL a NHL budú mať mužstvá z Kanady. Tie totiž majú svoje farmy na americkom území a po prekročení hraníc je stanovená povinná štrnásťdňová karanténa. Medzitým sa chorý hráč môže vyliečiť, zranený zotaviť a celé povolanie "farmára" prestane byť aktuálne. Viaceré tímy už naznačili, že väčšinu mladíkov pošlú na farmu. Okolnosti sú špecifické, no pokiaľ mladík aktuálne ešte na najlepšiu ligu sveta nemá, potrebuje pravidelne hrávať v nižšej súťaži. Chlapci z tohtoročného či minuloročného draftu tak budú mať situáciu oproti predchodcom náročnejšiu a presadenie sa do prvého tímu bude vyžadovať viac práce aj trpezlivosti.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora