Články z NHL - 15.01.2021 11:04

Rekordy, ktorých prekonanie v tomto ročníku NHL očakávame

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Dlho očakávaná a rozoberaná nová sezóna NHL započala stredajším večerom. Fanúšikovia tak opäť môžu vídať v akcii najlepších hokejistov sveta a s nimi aj rôzne rekordy, ktoré majú na dosah. Z trónu napríklad môže byť zosadený Gordie Howe, míľnik má na dosah aj Zdeno Chára, Alexander Ovečkin, dvaja hráči siahajú po svojom tisícom zápase v profilige a tréner Barry Trotz môže vstúpiť na absolútny vrchol rebríčka ikonických a neodmysliteľných koučov v lige.

Najväčší záujem pútajú, samozrejme, góly. Ruský kanonier Alexander Ovečkin sa môže posúvať rebríčkom najlepších strelcov histórie. Pred štartom ligy sa trafil 706krát, čo je len o dva góly menej ako Mike Gartner, siedmy muž tejto štatistiky a "zopár drobných" mu chýba na šiesteho Phila Esposita a piateho Marcela Dionna. Preteky o zásah s poradovým číslom 400 bude zvádzať trojica hviezd - Patrick Kane, Zach Parise a Jeff Carter. Najbližšie je prvý menovaný krídelník Chicaga, ktorému chýba len jedenásť gólov. Aj v prípade jeho dvoch konkurentov to však zrejme bude záležitosť aktuálnej sezóny.

Najproduktívnejšími hráčmi v histórii svojich klubov sa môžu stať Ryan Getzlaf a Anže Kopitar, obaja navyše majú na dosah svoj tisíci bod NHL. Tomuto nateraz deväťdesiatmennému zoznamu sme sa v minulosti už venovali. Takému Patrickovi Marleauovi pritom stačí len hrávať, aby vstúpil medzi nesmrteľných. Ak nastúpi aspoň na 45 duelov, bude hráčom s najvyšším počtom odohraných zápasov v NHL. Vedúci Gordie Howe ich má 1767. Zdeno Chára síce už tento primát nedosiahne, no počas sezóny sa môže dostať na 1600 zápasov. Toľko pred ním odohralo len dvanásť mužov.

Spomedzi brankárov bude veľká pozornosť sústredená na Marca-Andrého Fleuryho a Ryana Millera. Kanaďan Fleury chytá štvrtý rok za Vegas a môže sa stať gólmanom so štvrtým najvyšším počtom vychytaných víťazstiev v histórii. Na Eda Belfoura, víťaza 484 stretnutí, stráca len devätnásť výhier. V rámci elitnej pätnástky tejto štatistiky sa môže posunúť aj Ryan Miller, ktorý potrebuje vyhrať trinásťkrát, čím sa dostane na rovných 400 víťazstiev.

Tréner Alain Vigneault sa takmer s určitosťou stane deviatym trénerom so 700 odkoučovanými víťaznými stretnutiami, na čo bude potrebovať niečo málo cez 1300 duelov. O štyristo zápasov viac môže mať ešte tento rok odtrénovaných Barry Trotz z Islanders. Takí boli v minulosti len dvaja - Scotty Bowman a Joel Quenneville. Svoj zápas na lavičke s poradovým číslom 1500 by mohol absolvovať Lindy Ruff. Ten sa stal hlavným trénerom New Jersey a túto pozíciu zastáva v niektorom klube NHL po štyroch rokoch.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora