Články z NHL - 09.02.2021 08:56

Žiaden európsky obranca neodohral viac. Chára predbehol švédsku legendu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Pri tvrdosti a štýle hry, rovnako pri vyťaženosti, akej bol dlhé roky vystavovaný, hokejová dlhovekosť nie je garantovaná. Rok naviac, ktorý si však Zdeno Chára doprial po prestupe do Washingtonu Capitals, z neho spravil európskeho obrancu s najvyšším počtom odohraných zápasov v NHL. Capitals v nedeľu podľahli Philadelphii Flyers, no pre slovenského hokejistu šlo o vystúpenie s poradovým číslom 1565, čím v historickej tabuľke preskočil Švéda Nicklasa Lidströma. Práve ten bol doterajším rekordérom medzi európskymi bekmi na zámorských klziskách. Duel síce úspešný koniec nemal, Flyers vyhrali 7:4, no historický zápis ostane.

Lidström svoje štarty zbieral výlučne v Detroite Red Wings, štyrikrát získal Stanley Cup a v súčte nazbieral 1142 bodov, z toho 264 za presný zásah. Chára si zatiaľ na najcennejšiu hokejovú trofej siahol len raz a pri podobnom počte odohraných zápasov má výrazne nižšiu produktivitu so 660 kanadskými bodmi. Rovnako nastrieľal viac ako dve stovky gólov a zaujímavé je porovnanie trestných minút. Kým slovenský zadák ich má v štatistikách bez mála dve tisícky, Švéd len približne štvrtinu z toho. Nicklas Lidström svoju aktívnu kariéru ukončil po sezóne 2011/12, tri roky bol skautom Red Wings a ľady dnes brázdia jeho traja synovia - Kevin, Adam a Samuel. Všetci traja už sú dospelí, no pôsobia v nižších švédskych súťažiach.

Najstarší člen zostavy Washingtonu Capitals sa teraz môže sústrediť na prvých štyroch. Kraľuje Chris Chelios s 1651 štartami, po ňom nasleduje Scott Stevens, ktorý odohral 1635 duelov, Larry Murhpy 1615 a Ray Borque 1612. Pokiaľ ho zdravie podrží do konca aktuálneho ročníka a Capitals nejaký čas v hre pobudnú aj v play-off, minimálne do prvej trojky štatistiky obrancov môže preniknúť. Hokej však, samozrejme, nie je len o obrancoch a méty má aj medzi bývalými ofenzívnymi hviezdami. Spomedzi Európanov toho odohral viac len Jaromír Jágr (1733) a celkovo by sme takýchto hokejistov našli dvanásť. Lídrom tejto tabuľky je Gordie Howe, ktorý bol v akcii 1767krát.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora