Články z NHL - 19.02.2021 17:07

Zmena názvu nepomohla, účastníkovi NHL hrozí bankrot

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Nováčikom NHL sa nemôže stať hocikto a finančná stabilita je jedným z dôležitých pilierov, na ktorých liga stojí. Napriek tomu sa však stáva, že niektorý z klubov spraví zopár zlých ekonomických rozhodnutí a do problémov sa dostane. To sa zväčša rieši jeho presťahovaním alebo nahradením úplne novým celkom. Prvý scenár má za sebou a k druhému pravdepodobne smeruje mužstvo Arizona Coyotes. To má dlhodobo problém s oslovením širšieho spektra priaznivcov a dosiahnutím dostatočného marketingového dosahu. Pandémie tento problém ešte prehĺbila a rešpektovaný americký časopis The Atlantic vo svojom najnovšom článku naznačuje, že problémy sú obrovské.

Pôvodný Phoenix Coyotes začal najlepšiu ligu sveta hrať v roku 1996, kedy na scéne nahradil zanikajúci Winnipeg Jets. Ten medzičasom v súťaži nahradil Atlantu Trashers, obnovil svoje fungovanie a o úspechu sa rovnako dá polemizovať. "Kojoti" boli blízko bankrotu už v roku 2009 a v akomsi provizóriu boli takmer štyri roky. Potom našli nového vlastníka, ktorý prišiel s novým projektom a pokúsil sa fanúšikovsky zastrešiť nielen mesto, ale celý štát Arizona. Podľa spomenutého zdroja je však v štruktúrach klubu opäť dusno, veci nefungujú ideálne a klub funguje najmä vďaka výdatnej podpore ligy.

Náznakom zúfalstva bol aj fakt, že napriek neutíchajúcej pandémii sa Coyotes zaradili medzi štyri tímy, na ktorých domáce duely má fanúšik šancu dostať sa. Priemerne jeho vystúpenia v Gila River Arene sleduje 2500 ľudí, no to je na zaženhanie veľkých problémov málo. Nepomáhajú ani tímové výsledky. Momentálne sa síce Arizona drží v strede tabuľky svojej konferencie, avšak za ostatných päť rokov len jediný raz postúpila do play-off. Aj v ňom vypadla už po piatich dueloch, keď ju ďalej nepustilo Colorado. Ide navyše o jeden zo štyroch tímov, ktorý nikdy nehral finále bojov o Stanley Cup, a to ako jednoznačne najstaršia franšíza. Za sebou má totiž už 40 sezón, kým Winnipeg, Minnesota a Columbus len polovicu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora