Články z NHL - 24.02.2021 08:51

Roy sa trasie, kanadský brankár stúpa prestížnou štatistikou

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Medzi úzku špičku najlepších brankárov histórie NHL sa dokázal posunúť Marc-André Fleury z radov Vegas Golden Knights. Po víťaznom stretnutí s Coloradom (3:0) sa stal sedemnástym brankárom, ktorý sa môže popýšiť 64 čistými kontami v profilige. V prebiehajúcom ročníku to bol už jeho tretí shutout a celkovým počtom sa dotiahol na Henrika Lundqvista, ktorý tento rok nútene pauzuje.

Tridsaťšesťročný Kanaďan, ktorý bol pred vznikom Vegas oporou Pittsburghu, s ktorým získal trikrát Stanley Cupu, teraz môže hľadieť na ešte ambicióznejšie priečky v historickom brankárskom poradí. Dve "nuly" mu chýbajú na vyrovnanie legendárneho Patricka Roya a tri na Roya Wortersa. Spomedzi stále aktívnych gólmanov nik nemá túto štatistiku lepšiu, dokonca sa sotva blíži. Pekka Rinne zaostáva o šesť čistých kont, Jonathan Quick o desať.

Absolútne prvenstvo v počte vystúpení bez inkasovania je však z Fleuryho pozície v nedohľadne. Kraľuje Martin Brodeur, ktorý ich má až 125 a na trojcifernej hodnote je aj Terry Shawchuk. Pri štandarde piatich shutoutov za sezónu, jednotka draftu z roku 2003 by mohla preniknúť do dvoch rokov do elitnej desiatky tohto poradia. V ňom sa nachádza napríklad aj Dominik Hašek a znamenalo by to preskočenie Eda Belfoura či Tonyho Esposita. Marc-André Fleury si už pamätá aj základnú časť s desiatimi shutoutami, čiže v každom šiestom dueli. Šlo o ročník 2014/15, v ktorom Penguins vypadli v prvom kole play-off na New Yorku Rangers.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora