Články z NHL - 25.03.2021 08:04

Detroit a Rangers boli poslednou kvapkou, draftová lotéria sa zmení

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Avizovaná zmena sa stala skutočnosťou a od najbližšieho draftu NHL budú fungovať nové pravidlá. Ich úlohou je minimalizovanie faktoru náhody a umiestnenie mužstva v uplynulom ročníku bude pre výber nových hokejistov ešte dôležitejšie. Doteraz totiž prebiehala pred samotným draftom minilotéria medzi tromi najslabšími celkami súťaže a tá určila, kto bude mať právo siahnuť do ponuky nováčikov ako prvý. Ani nové pravidlá síce automaticky túto možnosť neprisúdia vôbec najslabšiemu tímu, no rozhodovať sa bude len medzi dvomi celkami a najhorší tím ligy tak bude vyberať najhoršie ako tretí.

Čo sa týka lotérie medzi ostatnými celkami, nik sa už nebude môcť posunúť o viac ako desať miest nahor. Draftovú jednotku tak môže získať len jedenásť mužstiev a silnejšie celky budú musieť na svoju šancu trpezlivo vyčkať. Táto novinka sa však bude zavádzať postupne. Do platnosti vstúpi až v roku 2022 a v horizonte piatich rokov sa bude môcť tím posunúť len dvakrát. Zmeny sú odôvodnené ako snaha ligy udržať svoju vyrovnanosť. Pre tú je dôležité, aby sa najkvalitnejší nováčikovia dostali do aktuálne najslabších celkov. To sa nepodarilo vždy a taký Detroit Red Wings, hoci mal za sebou tragickú sezónu 2019/20, vyberal naposledy až ako štvrtý celok. Právo prvej voľby pritom získal New York Rangers, účastník rozšíreného play-off.

"Červené krídla" sa tým pravdepodobne zaradia medzi najväčších smoliarov novodobej histórie, len čo roky ukážu skutočnú kvalitu Alexisa Lafreniéra či Tima Stützleho, o ktorých ich lotéria pripravila. Philadelphia Flyers po extrémne zlej sezóne 2006/07, v ktorej rezignoval generálny manažér a oproti predošlému roku získala o 45 bodov menej, klesla draftovou lotériou o jedinú priečku. Znamenalo to však stratu nároku na Patricka Kanea, ktorý potvrdil svoj potenciál a stal sa jedným z najlepších amerických hokejistov v histórii. New York Islanders v roku 2001 ako najslabší tím ligy mali obrovskú šancu na zisk Iľju Kovaľčuka či Jasona Spezzu, no svoje draftové voľby vytrejdovali, v rámci výmien sa zbavili napríklad Zdena Cháru a séria zlých rozhodnutí z nich v očiach odborníkov spravila jedného z najväčších porazených v rámci draftov.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora