Články z NHL - 27.03.2021 14:19

Devils investujú do mladých, môžu mať svetlú budúcnosť

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Vyznávači nasadzovania mladíkov do zápasov už nejaký čas vo veľkom vzhliadajú k New Jersey Devils. Pokiaľ je ich filozofia a predpoklad správny, mužstvo z Newarku by sa mohlo o dva či tri roky priblížiť k métam, ktoré dosahovalo na prelome milénií, kedy pozbieralo tri Stanley Cupy. Pokiaľ ide o vekový priemer celej zostavy, po Rangers ide o druhý najmladší celok celej NHL, ale ešte viac teší fakt, že nadpolovičnú väčšinu tohtosezónnych kanadských bodov nazbierali hráči do 23 rokov. V tomto smere už sú Devils lídrami súťaže a do blízkej budúcnosti je to veľmi potešiteľný poznatok. Nik iný totiž nie je v tejto bilancii ani nad 40 percentami.

Vôbec najlepší v tomto ohľade je obranca Ty Smith, ktorý prežíva svoj prvý ročník v profilige a za svojich úvodných 31 duelov nazbieral veľmi slušných 18 bodov. Dopĺňa ho center Jack Hughes, fínsky krídelník Janne Kuokkanen a švédske krídlo Jesper Bratt. Bodový podiel mladíkov v tíme by pritom mohol byť ešte vyšší. Vinou zranení zatiaľ stihol minimum duelov odohrať Nico Hischier, jednotka draftu z roku 2017, a len čerstvých 23 rokov dovŕšil Rus Michail Malcev, ktorý tím Devils doplnil počas sezóny prestupom z Petrohradu.

Vyzdvihovaná je najmä kolektívna sila tejto mladej partie. Pri pohľade na individuálne štatistiky všetkých hráčov do 23 rokov, najlepší hráč "diablov" je až na dvadsiatej priečke. Kraľuje vancouverský bek Quinn Hughes s tesným náskokom pred Joelom Farabeem z Philadelphie, Adamom Foxom z New Yorku Rangers a Samuelom Girardom z Colorada. Potenciál však drieme najmä v New Jersey a blízka budúcnosť ukáže, kam sa až tento tím dokáže prebiť.

V sezóne 2019/20 nepostúpil ani do rozšíreného play-off a na účasť vo vyraďovacej fáze to nevyzerá ani teraz. Ani pred sezónou 1994/95 však nik New Jersey nepovažoval za vážneho ašpiranta na trofej. Štyrikrát po sebe vypadol v prvom vyraďovacom kole, následne si zahral konferenčné finále a o rok už tím so Scottom Niedermayerom, Billom Guerinom, Bobbym Holíkom, Scottom Stevensom, Martinom Brodeurom, Stéphanom Richerom či Johnom MacLeanom dvíhal nad hlavu historicky prvý Stanley Cup pre tento klub.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora