Články z NHL - 05.05.2021 21:18

Marc-André Fleury prežíva najlepšiu sezónu kariéry. V poradí je sedemnásta

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Už len samotná dlhoročná kariéra v NHL je závidenia hodným bodom v hokejovom životopise. Držanie stabilnej výkonnosti počas nej je vítaným bonusom, no zlepšovanie výkonov postupom rokov je raritou v pozitívnom zmysle slova. Takto však fanúšikov, novinárov aj verejnosť udivuje Marc-André Fleury, ktorý chytá v najlepšej lige sveta už sedemnástu sezónu a rečou štatistík ide zatiaľ o jeho najlepší ročník na týchto klziskách. Svoj debut si pritom odkrútil v októbri 2003. To ešte bránky strážili mená ako Kiprusoff, Belfour, Brodeur, Giguére, Esche alebo Kölzig, zatiaľ čo súčasné brankárske hviezdy ešte boli ešte chlapcami, snívajúcimi o kariére hokejového brankára.

V prvých dvoch sezónach mal Fleury úspešnosť tesne pod 90 percentami. Odvtedy vyhral trikrát Stanley Cup a prežil ročníky, počas ktorých sa percentuálna úspešnosť opory Pittsburghu vyšvihla nad 92-percentnú hranicu. Pred ročníkom 2017/18 ho do svojich radov získalo Vegas Golden Knights a rodákovi z kanadského Quebecu to vnieslo nový impulz do kariéry. V predošlých troch sezónach sa stabilne radil medzi elitu medzi mužmi v maskách a v aktuálnej edícii profiligy jeho úspešnosť tancuje okolo hodnoty 92,7. Jej pokorenie je pritom dôležitým kariérnym míľnikom, nakoľko môže ísť o najlepšiu sezónu Fleuryho kariéry.

Keď sa pozrieme na niektoré zo spomenutých brankárskych legiend, vrchol dosahovali po niekoľkých aklimatizačných a zoznamovacích sezónach. V prípade Martina Brodeura či Mikku Kiprusoffa to vychádzalo na štvrtú sezónu v NHL, José Théodore bol pomerne netradičným zjavom, keďže sa dočkal "až" vo svojom siedmom ročníku. Sedemnásta sezóna však už býva takou, kedy skúsený gólman popri sebe vychováva mladšieho kolegu a nasledovníka, pričom sám stavia najmä na svojej vybudovanej povesti. Vo Vegas sa o sedem rokov mladší Robin Lehner dostáva do brány v každom treťom zápase, no skúsenejší Fleury si svoje miesto drží a zasluhuje skvelými výkonmi. Úspešnosťou zákrokov, priemerom gólov na zápas aj počtom shutoutov patrí medzi ligovú top päťku.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora