Články z NHL - 05.07.2021 08:29

Najdominantnejšie finále za dlhé obdobie? 4-0 naposledy v 90. rokoch

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Už pred začiatkom tohtoročného finále bojov o Stanleyho pohár sa pomerne otvorene hovorilo o tom, že pozícia favorita je jasne určená. Montreal prekvapil postupom cez Toronto, Winnipeg a najmä Vegas, aby v poslednej sérii sezóny vyzval obhajcu titulu. Tampa Bay síce v základnej časti vo svojej divízii obsadila až tretiu priečku, ale jej káder stále vzbudzuje obrovský rešpekt a od triumfu pred ôsmimi mesiacmi prešiel minimálnymi zmenami. Priebeh prvých troch finálových zápasov síce nebol vyslovene jednostrannou záležitosťou, ale vždy po záverečnej siréne ostal na kocke svietiť priaznivejší stav pre Lightning. Tí tak vedú 3:0 na zápasy.

Finále play-off by malo byť za normálnych okolností oslavou hokeja medzi dvomi najlepšími mužstvami ligy, ktoré zvládli najlepšie dlhý 82-zápasový program základnej časti a najlepšie sa popasovali aj so sériami vo vyraďovacích bojoch. Sezóna 2020/21 sa za štandardnú určite označiť nedá, no na jej konci by sa z pohára mohol tešiť jeden z jej hlavných favoritov. Tampa Bay na domácom ľade vyhrala 5:1 a 3:1. Canadiens potom jej obrovský ofenzívny potenciál nezastavili ani doma, kde prehrali 3:6. Dočkať sa tak môžeme víťazstva 4-0 na zápasy, a to sa zrodilo naposledy v roku 1998.

Séria na štyri víťazstvá sa vo finále NHL hrá od roku 1939 a najkratšie možné trvanie mala len dvadsaťkrát. Definovala obdobie montrealskej dominancie v 60. a 70. rokoch, silnú éru New Yorku Islanders na začiatku 80. rokov a zaujímavým obdobím boli roky 1995 až 1998, kedy sa z titulu tešili tri rôzne mužstvá, no vždy po zvládnutí série v štyroch dueloch. Odvtedy, akoby uťalo, a zdolaný finalista vždy aspoň raz zvíťazil. Aby to dokázal aj Montreal, v utorok ráno ho čaká náročný kus práce. V doterajších troch zápasoch inkasoval až 14 gólov, čo nie je dobrá bilancia. Zámorskí fanúšikovia však milujú príbehy a pripomínajú, že jeden kanadský tím už z 0-3 finálovú sériu otočil. Bolo to Toronto Maple Leafs v roku 1942 proti Detroitu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora