Články z NHL - 14.07.2021 08:48

Fínska brankárska ikona končí hokejovú kariéru

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Klubová legenda Nashvillu Predators a fínskeho národného tímu ohlásila koniec kariéry. Po skvelých pätnástich sezónach v NHL sa lúči brankár Pekka Rinne, ktorý za celú svoju klubovú kariéru pôsobil len v štyroch tímoch. Je odchovancom Kärpätu Oulu, odkiaľ sa v roku 2005 presunul do Ameriky a popri "Predátoroch" spočiatku pôsobil aj v radoch farmárskeho Milwaukee Admirals. Výlukový začiatok sezóny 2012/13 absolvoval v radoch Dynama Minsk. Lúči sa so skvelými 369 vychytanými víťazstvami v najlepšej lige sveta a 60krát pritom uhájil čisté konto. Jeho kariéru zdobí aj Vezinova trofej či finále Stanley Cupu z roku 2017.

"Viac ako pätnásť rokov som bol na neuveriteľnej ceste s Nashvillom a dostal som sa na miesta, kam som si ani nevedel predstaviť, že sa dostanem. Rozhodnutie ukončiť kariéru nebolo vôbec ľahké, ale viem, že naň nastal správny čas," povedal dojatý Rinne. Jeho posledný súťažný zápas v radoch Nasvhillu pritom akoby opisoval jeho kariéru. V domácom prostredí vychytal čisté konto pri víťazstve nad Carolinou, publikom ho vytlieskalo, no tímový úspech sa na tom postaviť nepodarilo. Predators síce postúpili do play-off, no v ňom už chytal krajan Juuse Saros a jeho tím stroskotal práve na Caroline Hurricanes.

Tridsaťosemročný Fín sa do NHL dostal až cez 258. pozíciu v drafte, no vytrvalou a poctivou prácou si vydobil svoju pozíciu a je zástupcom početnej úspešnej fínskej brankárskej školy v NHL. Z tejto krajiny si nejaký ten štart na elitných severoamerických klziskách pripísalo viac ako tridsať gólmanov. Medzi priekopníkmi bol v 80. rokoch Markus Matsson s Karim Takkom, ktorých v ďalšej generácii doplnil Fredrik Norrena či Miikka Kiprusoff a vôbec najmladším prírastkom je 22-ročný Ukko-Pekka Luukkonen, ktorý v uplynulej sezóne debutoval za Buffalo Sabres.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora