Články z NHL - 11.08.2021 13:26

Zomrel legendárny brankár Montrealu a Chicaga

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Hokejová Kanada a Amerika smúti za jedným z najslávnejších brankárov, ktorí sa kedy postavili do bránkoviska v NHL. Vo veku 78 rokov prehral svoj boj s rakovinou pankreasu Tony Esposito, ktorý väčšinu svojej kariéry zasvätil Chicagu Blackhawks. Chytal zaň pätnásť sezón, no počas nich sa na absolútny trón najlepšej ligy sveta nepodarilo vystúpiť. V rokoch 1971 a 1973 prehrali vo finále Montrealu Canadiens, ktorí v tej dobe kraľovali severoamerickému hokeju. Práve Montreal bol pritom prvým Espositovým klubom a debutoval zaň v sezóne 1968/69. Celkovo má na konte 886 štartov v NHL a po konci hráčskej kariéry pôsobil v realizačnom tíme Pittsburghu a Tampy Bay.

Tony Esposito si počas svojej kariéry obliekol kanadský aj americký reprezentačný dres. Majstrovstvá sveta 1977 absolvoval ako brankárska jednotka s javorovým listom na drese a o päť rokov neskôr na Kanadskom pohári reprezentoval USA. Za svoju úspešnú kariéru bol v roku 2017 zaradený do prestížneho zoznamu Sto najlepších hokejistov histórie, kde je jedným z pätnástich brankárov. So 418 víťazstvami je rekordérom klubovej histórie Chicaga, ktoré na jeho počesť vyradilo číslo dresu 35. V roku 1988 bol uvedený do Siene slávy a jeho kariéra je spätá aj s rozvinutím brankárskeho štýlu "motýlik", ktorý sa neskôr stalo ortodoxným brankárskym postojom.

"Tony bol jedným z najdôležitejších a najobľúbenejších postáv histórie našej organizácie. Štyri generácie mojej rodiny, môj starý otec, otec, môj syn i ja sme boli ohúrení jeho prácou, ale ešte viac jeho duchom a tým, že bol súčasťou našich životov," povedal Rocky Wirtz, predseda Blackhawks pre TSN. Slávna éra Espositovcov v 60. a 70. rokoch bola zvýraznená tým, že Tony mal brata Phila Esposita. Ten bol fenomenálnym útočníkom, ktorý budúci rok oslávi osemdesiate narodeniny. Jeho klubové pôsobenie však bolo späté najmä s Bostonom Bruins.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora