Články z NHL - 28.09.2021 18:49

Z draftu 1990 v profilige ostal jediný muž. Bývalý obranca je rozhodcom

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Hokejisti z toho draftu budú čoskoro päťdesiatnikmi. V nováčikovskom výbere NHL v roku 1990 vstúpili do profiligy chlapi ako Jaromír Jágr, Martin Brodeur, Keith Tkachuk, Peter Bondra či Jerguš Bača. Väčšina z nich už má aktívnu hokejovú kariéru dávno za sebou a že by sa mohla pohybovať po klziskách NHL, je prakticky vylúčené. Jednu výnimku by sme však predsa našli. Draftom vtedy prešiel aj obranca Wes McCauley, ktorého si zo 150. miesta vybral Detroit Red Wings. Dieru do sveta síce Kanaďan s hokejkou nespravil, no zmenil profesiu a najbližší ročník by mohol absolvovať ako jeden z hlavných rozhodcov.

Hráčsku kariéru skončil pre zranenie už sedem rokov po spomenutom drafte, no ďaleko sa od tohto športu nevzdialil. V roku 2003 si zapískal už svoj prvý zápas NHL, aby sa následne stal arbitrom na plný úväzok. V rokoch 2013 až 2020 až sedemkrát pískal niektorú z finálových sérií. V roku 2019 ho však limitovalo zranenie a rok 2021 vynechal potom, ako bol pozitívne testovaný na Covid. Preto tá neistá formulácia z úvodu, či bude naďalej súčasťou ligy. Korienok má pritom silný rozhodcovský. Jeho otec John dokonca v 60. a 70. rokov nielen pískal, ale bol aj členom Komisie rozhodcov NHL.

Aj preto sa na cestu rozhodcu vydal prakticky hneď, ako ho vyradili zranenia na konci 90. rokov. To pôsobil v talianskom Miláne. Pískal mládežnícke súťaže v Ontariu, neskôr ECHL a po nej AHL, vrátane finále bojov o Calderov pohár. Posun o priečku vyššie sa v tej chvíli priam pýtal. Dnes už je rešpektovanou postavou v pruhovanom a číslo 4 je v NHL spájané primárne s ním. Pred tromi rokmi sa dočkal svojho tisíceho duelu tejto súťaže a fanúšikovia ho zbožňujú aj pre nezameniteľný prejav pri hlásení svojich verdiktov.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora