Články z NHL - 21.11.2021 17:22

Už teraz patrí do Siene slávy. Američania rozoberajú 600-ku McDavida

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Fenomenálny hokejista Connor McDavid sa na začiatku tohto týždňa prehúpol cez métu 600 kanadských bodov v NHL a podarilo sa mu to ako šiestemu najrýchlejšiemu hráčovi v histórii. Pri pohľade na jeho genialitu totiž človek veľmi ľahko zabudne myslieť na to, že stále ide len o 24-ročného chlapca. Odohral však cez štyristo duelov v NHL a aj v prebiehajúcej sezóne sa previedol niekoľkými krásnymi gólmi. 600-ku "spravil" rýchlejšie len Gretzky, Lemieux, Šťastný, Bossy a Kurri. To sú veľké mená v dejinách tohto športu. McDavid môže byť o pár rokov vnímaný s podobným pátosom, ale dovtedy si vychutnávame jeho aktívne roky.

Teší to predovšetkým severoamerické hokejové publikum. Experti a štatisti vychŕlili hneď niekoľko zaujímavých čísel, ktoré sú za týmto mimoriadnym míľnikom. Len pre pripomenutie, McDavid je obhajcom Art Ross Trophy za najviac sezónnych bodov aj Hart Memorial Trophy pre najužitočnejšieho hráča sezóny. Lídrom individuálnej produktivity NHL sa pritom stal už po tretí raz. Vedú sa dokonca diskusie o tom, že aj keby skončil ročníkom 2021/22 svoju kariéru, stále by to malo stačiť na zaradenie do Siene slávy. To už je naozaj divoká predstava, ale pri pohľade na jeho kariéru, kus pravdy na tom byť môže.

Hra čísel je ešte zaujímavejšia. Prvých sto bodov nazbieral za 92 zápasov a na ďalšie a ďalšie stovky potom potreboval stále menej stretnutí. Tú poslednú dokonca zavŕšil za 53 vystúpení, čo svedčí o enormnej kadencii kanadského útočníka. Opäť sa vrátime k veku, pretože zrýchľovať ešte pokojne môže aj tri roky a pokiaľ svoj štandard následne udrží aspoň pred tridsiatkou, hviezdy súčasnosti ako Marleau, Crosby alebo Ovečkin, pravdepodobne bez väčších problémov predbehne v historickom počte kanadských bodov. Výrazne tomu pomôže aj zdravá konkurencia v tíme Oilers. Elitný útok so Zachom Hymanom a Jessem Püljujärvim hrá na 30-bodového McDavida, pričom Fín aj Kanaďan sa nedávno dostali na dvojciferný počet bodov. Pre 33-bodového Leona Draisaitla zase pracuje Ryan Nugent-Hopkins, tretí najproduktívnejší hráč mužstva, a zaisťuje to Kailer Yamamoto.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora