Novinky - 14.03.2020 16:11

Aký bol uplynulý ročník SHL?

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv

Druhá najvyššia hokejová súťaž na Slovensku dostala pre túto sezónu názov Slovenská hokejová liga (SHL). Už pred začiatkom nového ročníka bolo jasné, že víťaz postúpi priamo do Tipsport ligy a tak sa viaceré tímy chceli chytiť tejto príležitosti. Najväčšie ambície mal tím z hlavného mesta, ktorý sa rozhodol ísť svojou cestou a z HC Bratislava sa razom stala Bratislava Capitals. Bez šance však neboli ani Topoľčany, Martin či Skalica.

Favoriti sa okamžite na začiatku sezóny dokázali prepracovať na popredné priečky. Od hviezdami nabitého tímu z Bratislavy sa nič iné ani neočakávalo, veď mená ako Slovák, Selleck, Varga či Buc donedávna brázdili ľady v najvyššej súťaži. Zdalo sa tak, že Capitals postavili bezkonkurečne najlepší tím. To sa potvrdzovalo aj v nasledujúcich kolách, kedy sa mančaft vedený Petrom Oremusom dostal do čela tabuľky a takmer počas celej sezóny na svoje miesto nikoho nepustil. Takmer. Zodpovedné a najmä tímové výkony Topoľčian totiž umožnili tomuto klubu na malú chvíľu kraľovať Slovenskej hokejovej lige. Neskôr sa ukázalo, že právom. Topoľčany totiž zostali jediným tímom, ktorý si udržal proti Capitals pozitívnu bilanciu. Celkovo si totiž sily zmerali šesťkrát a až v štyroch prípadoch uspel celok z nitrianskeho kraja.

Svoju pozíciu si v priebehu ročníka 2019/20 chcel zastať aj Martin. Klub z Turca bojoval o priamy postup do najvyššej súťaže, kde ešte donedávna pôsobil. Po základnej časti chýbalo hráčom zo stredného Slovenska päť bodov, aby sa ocitli na druhom mieste za suverénom z hlavného mesta. Zameškané však dokázali Martinčania dobehnúť v nadstavbe. V nej prehrali len trikrát a navzdory neúspechom proti Bratislave, Topoľčanom a Spišskej Novej Vsi dokázali uhájiť druhú priečku a to s pomerne komfortným šesťbodovým náskokom. Do play-off tak vstupovali z pozície, ktorá im zaručovala prípadný domáci štart v semifinále, no osud všetko zariadil inak.

Kvôli šíriacemu sa koronavírusu sa dokonca nedohrali ani len štvrťfinálové série. Bratislava a Martin si síce stihli zabezpečiť postup medzi štvoricu najlepších, no zvyšné dve série ešte nepoznali svojich víťazov. Capitals hladko zdolali Levice, podobne ako Martinčania Žilinu, avšak ani jeden z týchto tímov sa za svoje výkony hanbiť nemusí. Levičania sa ako nováčik súťaže bez problémov dostali do vyraďovacej fázy, kým žilinskí vlci bojovali až do samého konca série. Zlomil ich však moment tesne pred koncom tretieho štvrťfinále, kedy videorozhodca za stavu 3:3 uznal martinský gól, ktorý toto stretnutie rozhodol. Možno aj kvôli tejto chybe Žilinčania prišli o sezónu tak skoro, no napokon v nej nepokračujú ani hokejisti Martina. Zvyšné tímy naďalej o miestenky v semifinále bojovali. Sezóna nevyšla Považskej Bystrici a Trnave, ktorá dokonca odohrala jeden zo zápasov iba na dve formácie.

Čo však bude s budúcnosťou SHL? To momentálne nikto netuší. Bratislavčania by sa radi posunuli vyššie, či už to bude niekoľkokrát spomínaná EBEL alebo predsa len Tipsport liga. Keďže sme však majstra nespoznali, tieto skutočnosti budú zrejme po opadnutí pandémie predmetom rozsiahlych debát.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora