Klub

Osobnosti klubu

Kto odohral najviac zápasov v drese Dukly? Kto strelil najviac gólov? Kto nazbieral najviac bodov? Otázky, na ktoré dáva odpoveď historická štatistika trenčianskeho klubu. Pozrime sa na najzaujímavejšie individuálne rekordy klubu.

Po druhej svetovej vojne prevzal Slovan na de­sať­ro­čia žezlo najlepšieho slo­ven­ské­ho mužstva a popredného tímu v spoločnej československej súťaži. V tomto období pôsobili v druž­stve postupne hráči: Jendekovci, Starší, Fako, Černický, Gregorovci, Čapla, Golonka, Dzu­rilla, Nedomanský a ďaľší, ktorí veľkou mierou prispeli k šíreniu dobrého mena hokejového klubu. Slovan sa aj ich zásluhou stal niekoľkokrát korunným princom v súťaži. Jediný titul v čes­ko­slo­ven­skej hokejovej lige v kategórii dospelých získal pod vedením trénera Ladislava Horského v sezóne 1978–79.

História klubu sa začala písať v roku 1962, kedy ako armádny klub Dukla začala pôsobiť v druhej najvyššej československej súťaži. Od roku 1963 bola druhá československá liga rozdelená na českú časť a slovenskú časť (SNHL). V nej trenčiansky klub pôsobil až do sezóny 1978-79, kedy sa prvýkrát predstavil v najvyššej súťaži. Vypadol z nej len raz, počas sezóny 1982-83 opäť hral SNHL, no hneď po roku sa opäť Dukla do najvyššej súťaže vrátila. Štatistiky hráčov, ktorí pôsobili v Dukle sú preto rozdelené na dve časti. Jedna časť obsahuje štatistiky druhej ligy a druhá časť štatistiky najvyššej súťaže.

Až do postupu do prvej ligy tvorili káder Dukly prevažne vojaci, a tak v druholigových štatistikách nájdeme iba zopár hráčov, ktorí odohrali v Trenčíne viac ako dve sezóny. Z tohto obdobia môžeme vyzdvihnúť najmä Miroslava Hlinku st., ktorý na poste útočníka odohral 5 druholigových sezón, nájdeme ho aj v štatistikách prvoligových, podobne ako obrancu Františka Hossu, ktorý hájil farby Dukly v 4 druholigových sezónach. Viac ako dve sezóny v druhej lige odohrali ešte Matuška, Ilavský, Zupka, Korienek a Pivka.

Poradie hráčov podľa sezón odohratých v druhej najvyššej súťaži

MENO POZÍCIA Sezóny Góly Doba pôsobenia
Hlinka M. Ú 5 115 71-77
Hossa F. O 4 16 74-77,82-83
Matuška Ú 3 76 71-74,75-76
Ilavský Ú 3 60 72-76
Zupka Ú 3 14 64-67
Korienek O 3 13 74-77
Pivka Ú 3 10 65-68
Meluš Ú 2 57 75-78
Lach Ú 2 48 75-76,82-83
Kostka Ú 2 47 67-69

Začiatky v najvyššej súťaži neboli pre Duklu ľahké, no časom sa predrala medzi špičkové československé kluby a od konca 80-ych rokov už žala aj medailové úspechy. Základom úspechu každého tímu je brankár. Pozrime sa na štatistiky brankárov, ktorí strážili svätyňu Dukly v najvyššej súťaži.

Dres trenčianskeho klubu obliekali viacerí špičkoví obrancovia. Niektorí v rámci vojenskej služby, viacerí sa stali dlhoročnými oporami Dukly. Najviac štartov v najvyššej súťaži má Stanislav Medřík, no ak by sme Františkovi Hossovi prirátali aj takmer 180 zápasov, ktoré odohral v druhej lige, rekordérom v počte odohratých zápasov by bol on.

V Trenčíne hrali mnohí špičkoví útočníci. Viacerí z nich sa neskôr presadili aj v NHL, a preto v štatistikách materského klubu nevynikajú, pozrime sa na prehľad tých, ktorí si toho v drese Dukly odkrútili najviac.

A pozrime sa na góly a body, teda štatistiky, ktoré sa najčastejšie skloňujú v médiách, hoci aj poctivá defenzíva je pre mužstvo prospešná. Slávni sú však predovšetkým strelci, nahrávači, hráči, ktorí rozhodujú zápasy. Kto teda bol pred začiatkom prebiehajúcej sezóny historicky najlepším Trenčanom? Boli to dvaja hráči, strojcovia titulu v roku 1997, ktorí v minulej sezóne obaja pôsobili v Banskej Bystrici. Nakoľko Branislav Jánoš sa v priebehu sezóny do Dukly vrátil, momentálnym lídrom historických tabuliek je on.

Je samozrejme rozdiel, ak hráč dosiahne 10 bodov v 10 zápasoch alebo v celej sezóne. Magická hranica 1 bod na zápas väčšinou oddeľuje superhviezdy od hviezd. Ktorí hráči teda boli tými najväčšími ťahúňmi? Ktorí majú priemer vyšší ako 1 bod na zápas? Ktorí sa k nemu blížia?

Všetky štatistiky sú spracované po sezóne 2008/09, čiže všetci tí, čo ešte v prebiehajúcom ročníku pôsobia v Dukle, alebo budú pôsobiť v nasledujúcich rokoch, majú možnosť prebiť sa do tejto "siene slávy".

V záložke história si môžete prezrieť úplne kompletný súpis hráčov, bodov, gólov, a nájsť si aj toho svojho najobľúbenejšieho, ktorý v žlto-červenom drese pôsobil.

(Tieto štatistiky boli zostavené na základe archívu Dukly, publikácie Hokejová Dukla Trenčín od JUDr.Milana Fraňu, a archívu autora.)