Novinky - 05.09.2011 14:20

Švehla najmladším členom SSSH, ešte to nečakal

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita
Bývalý vynikajúci hokejový obranca Róbert Švehla je od soboty najmladším členom Siene slávy slovenského hokeja. Uvedenia do dvorany sa dočkal ako 42-ročný. Rodák z Martina nečakal, že sa dostane medzi osobnosti už v tomto veku. "Bolo to aj pre mňa prekvapenie, keď som sa dozvedel, že ma nominovali. Oproti iným osobnostiam v Sieni slávy som ešte mladý. Nomináciu mi oznámili počas mojej dovolenky a boli to veľmi príjemné pocity," povedal Róbert Švehla.

Bývalý hokejový reprezentant Česko-Slovenska a Slovenska hrával v kluboch Dukla Trenčín, Malmö, Florida Panthers a Toronto Maple Leafs. V NHL patril k tzv. železným hráčom. V profilige odohral 693 zápasov, strelil 69 gólov. Reprezentoval Česko-Slovensko i Slovensko (49 zápasov a 6 gólov), je držiteľom bronzových medailí z MS 1992 v Prahe a Bratislave (najlepší obranca turnaja) a 2003 vo Fínsku a zo ZOH 1992 v Albertville. 

   "Je nádherné byť športovcom a živiť sa športom, dosahovať dobré výsledky a víťazstvá. To vás vždy posúva dopredu. Cítite sa vtedy dobre. Šport vám v podobe úspechov vracia to, čo ste mu dali," vyznal sa Róbert Švehla a následne nezabudol poďakovať všetkým, ktorí mu v hokeji pomáhali: "Pre človeka znamená hrať hokej najmä veľa odopierania. Som však rád, že som sa na tento šport dal. Musím poďakovať rodičom, že mi utvorili podmienky na hokej. Rovnako nesmiem zabudnúť na skvelých trénerov, ktorí ma viedli. Každý mi niečo dal, aby som išiel vyššie. Musím poďakovať aj mojej manželke a potomkom, že som mal aj ich zásluhou chuť na hokej." 

Švehla si zo svojej hokejovej kariéry spomína najmä na prvý zápas, ale aj na sezónu 1995/1996, v ktorej sa Floride podarilo postúpiť do finále Stanleyho pohára. V boji o prestížnu trofej prehrali Panthers s Coloradom 0:4 na zápasy. Tri duely skončili iba tesne, posledný štvrtý zápas vyhrali Avalanche gólom Uweho Kruppa zo 105. min futbalovým výsledkom 1:0. "Bol som vtedy na ľade a neviem, či sa Kruppova strela neodrazila aj od mojej korčule. Colorado síce vtedy vyhralo sériu jednoznačne, ale súboje boli veľmi vyrovnané, aj keď sme v nich ťahali za kratší koniec. Prvé dni vládlo v našom tíme veľké sklamanie, keďže sme napokon snaženie nedotiahli do úspešného konca. Teraz už viem, a vedia to všetci hokejisti, aké je ťažké dostať sa aspoň do finále Stanleyho pohára. Keď ste v ňom, je to niečo úžasné," zaspomínal Švehla. 

Posledný zápas aktívnej kariéry odohral dnes riaditeľ neziskovej organizácie Dukla Trenčín, ktorá sa stará o výchovu talentov v hokejovom meste, na svetovom šampionáte 2003 v Helsinkách vo víťaznom súboji o bronz proti Česku.

Od tohtoročného kongresu je aj členom výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja a na starosti má komisiu mládeže. Budúcnosť slovenského hokeja nevidí v čiernom. "Aj v Trenčíne máme zopár chlapcov, z ktorých niečo môže vyrásť. Musia sa však viac snažiť. Chodia na reprezentačné zrazy a vidia, že v porovnaní so zahraničnými hokejistami sú pomalší. Ak budú na sebe pracovať, môžu sa z nich stať dobrí hráči. Jednoducho musia viac chcieť. Na druhej strane aj my s nimi musíme robiť viac ako doteraz. Je potrebné prácu s mládežou vylepšiť," skonštatoval Róbert Švehla, ktorý vo voľnom čase rád pracuje vo svojej veľkej záhrade.