Klub

Začiatky hokeja v Košiciach

Hokej sa v Košiciach začal hrať v roku 1921. V tom čase sa v Českej republike už hral ľadový hokej (kanadský), na Slovensku sa ešte hral bandy-hokej (s loptičkou).

Tradícia hokeja v metropole Východného Slovenska je bohatá a na Slovensku má toto mesto niekoľko primátov:

 • v sezóne 1922/23 usporiadali v Košiciach prvú organizovanú súťaž na Slovensku - Majstrovstvá mesta,
 • boli tu prvé mládežnícke družstvá,
 • v Košiciach vyrástol aj prvý Slovák, ktorý obliekol reprezentačný dres Československa – Ladislav Troják. Tento vynikajúci športovec tragicky zahynul pri havárii lietadla nad La Manche s časťou reprezentačného mužstva ČSR v r. 1948. Na jeho počesť od r. 1970 usporiadávali v Košiciach tradičný medzinárodný turnaj juniorov (neskôr dorastencov) s medzinárodnou účasťou nielen klubových celkov ale aj reprezentačných mládežníckych výberov.

Počiatočná živelnosť hokeja v Košiciach sa zmenila v systematickú činnosť. Veľkú zásluhu na tom mali pražskí funkcionári Dr. Brož a Dr. Fleischmann, ktorí pôsobili v tomto meste. Ich pričinením v sezóne 1922/23 vznikol prvý hokejový klub – I. ČsČK Košice. Na čele tohto klubu stál Dr. Brož - výborný hokejista AC Sparta Praha, ktorý po skončení aktívnej činnosti hral za tento košický celok niekoľko zápasov. Zakrátko vznikli v Košiciach ďalšie mužstvá. Najprv KAC a KSC, neskôr ŠK Slávia, Tőrekverés a Hakoah.

V zimných mesiacoch sa každý deň napĺňala ľadová plocha veľkého prírodného klziska v dnešnom „Petrovom sade“. Korčuľovali a hrali na nej muži s hokejkami šiestich košických mužstiev. V ďalších rokoch patril košický hokej medzi najlepšie na Slovensku.

Prvé majstrovstvá Košíc v sezóne 1922/23 je oficiálne považované za prvú organizovanú súťaž na Slovensku. Víťazom sa stalo mužstvo I. ČsČK so skóre 34:2.

Za priekopníkov hokeja v Košiciach treba považovať hráčov tohto kolektívu: Janderu, Navrátila, Mráza, Dr. Broža, Karáska, Ženiška, Haška, Adlera a Lepiera. Menovaní sa aj neskôr podieľali na rozvoji tohto športu. Celok I. ČsČK bol v tom čase na Východnom Slovensku bez konkurencie. Vzhľadom na vtedajšiu jeho výkonnosť bol celok pozývaný na rôzne turnaje, ktoré sa pravidelne konali vo Vysokých Tatrách, za účasti hokejistov z Rumunska, Maďarska, Poľska ako aj popredných kolektívov z Československa. Klub I. ČsČK za svoju priekopnícku činnosť obdržal od Československého hokejového zväzu v Prahe sedem čestných strieborných medailí.

Koniec bandy-hokeja, vznik kanadského hokeja – r. 1927-1928

Sezónou 1927/28 bol už bandy-hokej na východnom Slovensku „vytlačený“ do úzadia. V Českých krajoch to bolo už v dvadsiatich rokoch a udomácnil sa tam ľadový - kanadský hokej.

Osobitnú pozornosť vo vývoji košického hokeja si zasluhuje turnaj usporiadaný v r. 1934 na Štrbskom plese vo Vysokých Tatrách. Košickí hokejisti na ňom porazili SK Olomouc, remizovali s SK Prostějov a podľahli silnému celku LTC Praha len najtesnejším pomerom 1:2. V drese Košíc zvlášť vynikol mladý hokejista, ktorého kolegovia oslovovali „Džindži“. Vedúci klubu LTC ako aj ďalší funkcionári z pražských klubov prejavili maximálny záujem získať ho. O niekoľko dní sa už „Džindži“ – Ladislav Troják sťahoval z Košíc do Prahy. Jeho veľký hokejový talent mu umožnil už na druhý rok obliekať aj reprezentačný dres Československa.

V tridsiatich rokoch vynikli v hokejovom drese Košíc popri L. Trojákovi aj hráči Forgáč, Žolcer, Brutovský a neskôr ešte aj Štempel, Herdický, Nepko a L. Bardoš.

Hokej po II. svetovej vojne v Košiciach

Po II. svetovej vojne sa v Košiciach obnovila organizovaná činnosť, avšak táto neskôr začala silne stagnovať. Mesto reprezentovali v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch hokejisti Lokomotívy, ktorí hrali krajskú súťaž. Aj v krajskom meradle zaostali Košice za Prešovom a Popradom. Z košických hokejistov vtedy nad priemer vynikol len Rudolf Zibrinyi, ktorý hral aj za vybrané mužstvo Slovenska. Určitý náznak k lepšiemu nastal po otvorení zimného štadióna v r. 1960, keď sa konečne naskytla možnosť pravidelného tréningu už v prípravnom období. Prvým úspešným ročníkom košického hokeja po ktorom športová verejnosť tak veľmi túžila bola sezóna 1962/63, kedy vznikol hokejový oddiel Dukla Košice.

Vznik Dukly Košice – r. 1962

Sezóna 1962/63: začala sa písať novodobá história vrcholového hokeja v Košiciach. Telovýchovná jednota Lokomotíva mala v tom čase v krajskej súťaži dve mužstvá a súhlasila, aby jedno z nich doplnené predovšetkým o vojakov mohlo štartovať ako vojenské družstvo pod hlavičkou Dukly.

 • Oficiálne sa uvádza, že hokejový klub Dukla Košice vznikol z iniciatívy vtedajšej hokejovej sekcie ÚV ČSZTV a Ministerstva národnej obrany. Sledoval sa tým záujem rozvoja ľadového hokeja na Východnom Slovensku. Vývoj tohto športu dovtedy stagnoval, nebolo trénerov, hráčov ani funkcionárov.
 • Košice sa rozrastali zásluhou VSŽ, rodilo sa veľkomesto a tým vznik Dukly dostával reálne a optimálne podmienky. Kolektív Dukly hneď v prvom roku svojej existencie vyhral Krajské majstrovstvá i postup do II. ligy. Záslužná činnosť Dukly netkvie iba v spomínanom úspechu. V prvom rade išlo o zvýšení záujem o hokej vôbec. Jednotlivým majstrovským zápasom prizeral často vypredaný zimný štadión. Na zápasoch, ba aj na tréningoch mužstva, bolo vždy mnoho mladých nadšencov hokeja, prevažne z radov študentov a žiakov odborných učilíšť.
 • Káder vtedajšieho mužstva tvorili: Černický, Kvasnica, Kolláth, Klíma, Vyleta, Hes, Agh, Bouška, Kríž, Tunka, Opichal, Orly, Ressler, Mokrý, Harazím, Markuzy, Frühwald, Lancman, Terner, Šikl, Hajduk, Hoštický, Longauer, Dratva. Trénerom bol Miroslav Nitka.
 • Prvý zápas zohralo toto mužstvo 16. októbra 1962 s reprezentačným mužstvom Maďarska. Košice prehrali 5:7. Napriek tomu vyše 3000 divákov nebolo hrou Dukly sklamaných. V priebehu sezóny 1962/63 sa konal turnaj o „Štít mesta Košice“ na ktorý pozvali pražskú Spartu a VŽKG Ostravu. Dukla turnaj vyhrala.
 • V novembri r. 1962 Dukla Košice odohrala prvý zápas Majstrovstiev kraja s celkom Spišského Podhradia, s výsledkom 13:1. Tým sa začala písať nevídaná séria víťazstiev a postup z Krajskej súťaže až po I. hokejovú ligu – čo rok to postup. Veľkými patrónmi hokeja v tom čase boli Ing. Knižka – riaditeľ VSŽ, Ing. Šaroši – ekonomický riaditeľ VSŽ, Kudělásek, Michal Blažej a ďalší.

V sezóne 1963/64 Dukla Košice vyhrala pohár II. ligy a potom aj „D“ skupinu II. ligy a následne aj kvalifikáciu o postup do I. hokejovej ligy pred pražským Motorletom. Kvalifikácia sa hrala v Prahe. Konečné poradie kvalifikácií: 1. Dukla Košice 8 bodov, 2. Motorlet Praha 7 bodov, 3. Královopolská Brno 7 bodov, 4. České Budějovice.

Postup do I. hokejovej ligy vybojovali v sezóne 1963/64 títo hráči: Procházka, Holeček, Mekyňa, Dratva, Čuchar, Vacula, Šaloun, Lang, Kvasnica, Hildebrand, Rössler, Rob, Kolláth, Tunka, Šafránek, Balvín, Rys, Pešek, Bavor, Šiller, Brabec, Dědek, Landsman a Tajcnar. Trénerom mužstva bol Miroslav Nitka.

Sezóna 1964/65: od tejto sezóny Košice patria medzi hokejovú elitu. Ich postup do I. ligy za taký krátky čas bol veľkým prekvapením aj pre samotných Košičanov. Z funkcionárov sa o postup pričinili: Generál major Jaroslav Tykal – predseda oddielu, ďalej to boli: pplk. G. Talan a pplk. A. Valenta a ďalší. Vlastný postup do I. ligy vyvolal problémy – nebol krytý zimný štadión. Aj túto prekážku zvládli a za tri mesiace postavili ochozy a zakryli svoj zimný stánok ( jeseň r. 1964). Veľkú pomoc pri týchto prácach dostali od Východoslovenských železiarní. Brigádnicky pomohli vlastne všetci – vojaci i občania mesta. Zápasy I. ligy v sezóne 1964/65 sa hrali už na krytom zimnom štadióne. Premiérovým zápasom bol zápas Košice – Gottwaldov 3:1, na ktorý sa predali „iba“ 4.227 lístkov, no stovky divákov v snahe vidieť tento zápas obsadilo aj nedokončené nebezpečné miesta, takže nakoniec v hľadisku bolo v skutočnosti 7.000 divákov.

 • V prvej ligovej sezóne skončila Dukla na 7. mieste. Z 32 odohraných zápasov dosiahla 11 víťazstiev, 5 remíz, 6 prehier a skóre 112:138. Celkom získala 27 bodov.
 • Káder tvorili: Holeček, Procházka, Selvek, Dratva, M. Gregor, E. Svoboda, Guryča, Kocourek, Nedvěd, Michalec, Rob, Šaloun, Rys, Kordiak, I. Pažitný, Pokorný, Šimonov, Lang, Herman a Kolláth. Najlepším strelcom v družstve bol Nedvěd (18 gólov), nasledovali: Rys (17 gólov), Kordiak (13 gólov). Z ligy vypadli VŽKG a titul získala ZKL Brno.

Sezóna 1965/66: bola charakteristická tým, že došlo k reorganizácii najvyššej hokejovej súťaže z dôvodu jej skvalitnenia. Prvýkrát bojovalo o body desať družstiev. Košice vstupovali do sezóny vyrovnaným a kvalitným hráčskym kádrom, zásluhou posíl už z minulej sezóny a to: Selvek, Brtáň, Pažitný, M. Gregor, Pokorný, Michalec, Svoboda, Nedvěd a Kocourek. Naviac došli ešte hráči Lang, Guriča. K presunu došlo aj na poste trénerov M. Nitku vystriedal Ondrej Bendík, no už v priebehu sezóny 1965/66 ho striedal Ladislav Štemprok, ktorý pôsobil v Poľsku.

 • V sezóne 1965/66 Dukla Košice skončila na 7. mieste. Najlepším strelcom Dukly bol Kolláth 18 gólov, Nedvěd 14 gólov, Rys, Kordiak po 10 gólov. Majstrom Československa sa stalo mužstvo ZKL Brno. Zo súťaže vypadla Plzeň.
 • Hráčsky káder Dukly tvorili hráči: Holeček, Procházka, M. Gregor, Svoboda, Dratva, Selvek, Macháč, Lang, Brunclík, Guryča, Šimonov, Šoula, Stehlík, Kocourek, Nedvěd, Michalec, Rob, Šaloun, Pokorný, Pažitný, Kordiak, Kolláth Rys, Zavěšický, Houška a Partl.
 • B-mužstvo Dukly hralo v sezóne VSL kraja, ktorú vyhralo avšak pre protest Spišskej Novej Vsi kvalifikáciu odohralo mužstvo Spišskej Novej Vsi. B-mužstvo viedol ako tréner O. Bendík. Mužstvo bolo zložené z vojakov a civilov (došlo k spojeniu Dukly a Lokomotívy Košice).

Sezóna 1966/67: Bola to veľmi kuriózna a úspešná sezóna. Družstvo Dukly sa posilnilo o ďalšie výrazné talenty. V mužstve sa začali presadzovať hráči: Holeček, Macháč, Brunclík, Tajcnár a Stehlík. Niektorí z nich sa stali aj reprezentantmi Československa. Najlepším strelcom v družstve bol Stehlík (18 gólov), nasledovali: Brunclík (17 gólov), Nedvěd (15 gólov), I. Pažitný a Rys (po 10 gólov) atď.

 • Mužstvo Košíc sa umiestnilo na 6. mieste. Majstrom sa stala Dukla Jihlava a vypadli VZKG.
 • Hráčsky káder v sezóne 19766/67 tvorili: Holeček, Macháč, M. Gregor, Selvek, Houška, Kolláth, Pažitný, Srovnal, Šoula, Zavěšický, Nedvěd, Stehlík, Rys, Brunclík, Tajcnar, Partl, Novák, Stránsky, Plánička, Alexy, Korvin, Stankovský, Ágh, Stiburek, Hertl, Pagáč. Vedúcim mužstva bol Polkořab F. a trénerom mužstva bol Štemprok L.

Vznik VSŽ Košice – r. 1967

Začiatkom januára 1967 prešla Dukla pod TJ VSŽ. Generálnym sponzorom stali Východoslovenské železiarne a klub sa pretransformoval z vojenského na civilný s názvom VSŽ Košice. Svoj prvý zápas s novým logom na drese odohrali títo hráči: Holeček, Selvek, Tajcnár, Gregor, Machač (Houška), Kolláth, Brunclík, Stehlík, Srovnal, Zavěšický, Rys, Nedvěd, Pažitný, Partl. Trénerom mužstva bol L. Štemprok.

Týmto sa začala písať nová kapitola histórie hokeja v Košiciach. Mužstvo VSŽ Košice skončili v lige na 6. mieste pred Kladnom (s náskokom 8 bodov) Gottwaldovom, Litvínovom a VŽKG. Majstrom ligy sa stala Dukla Jihlava, vypadli VŽKG Ostrava.

Sezónu 1967/68: možno považovať za jednu z najkritickejších. Prechodom do civilnej telovýchovnej jednoty nastali problémy so stabilizáciou hráčskeho kádra, pretože sa zastavil príliv mladých talentov – vojakov. Nepodarilo sa vybaviť zamýšľané prestupy hráčov, nakoniec sa uskutočnil len prestup B. Brunclíka. Tento do ligových bojov zasiahol až od 12. kola. Odišli opory mužstva Macháč, Stehlík, Nedvěd, Partl. Mužstvo bolo doplnené neznámymi a neskúsenými hráčmi. Košice sa stali kandidátom na zostup.

 • Vynikajúci záver súťaže dopomohol k umiestneniu na 9. mieste. Majstrom sa stala Dukla Jihlava, vypadol Chomutov. Najlepším strelcom mužstva bol Rys (20 gólov), nasledovali: Brunclík (12 gólov), Zavěšický (9 gólov), Korvin a Kolláth (po 8 gólov).
 • Pre ligové zápasy základnú zostavu tvorili vo väčšine títo hráči VSŽ Košice: Holeček, M. Gregor, Kiš, Houška, Tajcnar, Rys, Staňkovský, Smerčiak, Faith, I. Pažitný, Stránsky, Zavěšický, Selvek, Bálek, Kolláth, Svoboda, Srovnal, Korvín, Alexy, Plánička, Zupka, Pagáč a Brunclík.

Sezóna 1968/69: táto sezóna bola poznačená ďalším odchodom hráčov. Odišiel celý rad hráčov, ktorým skončil posledný rok vojenskej služby. Trénersku činnosť v klube ukončil aj tréner L. Štemprok, ktorý získal angažmá vo Švajčiarsku. Novými trénermi boli od 15.06.1968 Anton Haukvic a František Giba. Podarilo sa im s vedením oddielu pomerne úspešne doplniť hráčsky káder o hráčov Skopal, Kostúr, Biely, Kyselica, Janák. Vyriešili sa prestupy Metelku, Kuriša a Pláničku.

 • Hráčsky káder tvorili títo hráči: Metelka, Holeček, Faith, Bálek, Janák, Zavěšický, Smerčiak, Sopko, Biely, Svoboda, K. Pažitný, Selvek, Plánička, Kišš, M. Gregor, Kuriš, Kyselica, I. Pažitný, Brunclík. Predsedom oddielu bol plk. J. Kovaľ a tajomníkom oddielu bol L. Kriller. Handicapom v príprave mužstva bol malý počet zohratých prípravných zápasov pre augustové udalosti roku 1968.
 • V sezóne reprezentovali náš klub: Faith, Brunclík a Janák na zájazde v USA s mužstvom ČSSR „B“. Klubové mužstvo v prestávke súťaže sa zúčastnilo zájazdu do Švajčiarska.
 • Majstrom I. ligy sa stalo mužstvo Dukly Jihlava. Z ligy vypadlo mužstvo Českých Budějovíc. Najlepším strelcom mužstva bol Kolláth (15 gólov), nasledovali: Janák (14 gólov), Faith (11 gólov). Košice v konečnej tabuľke skončili na 7. mieste.

Hokejový klub okrem „A-mužstva“ mal v súťaži divízie zaradené aj „B-mužstvo“ VSŽ, ktoré sa využívalo pre štart hráčov, ktorí nehrali pravidelne prvú ligu. Káder tvorili hráči: Kostúr, Tarásek, Dolník, Dorčák, Piro, Kertész, Matisko, Sajko, Schwartz, Bodnár, K. Pažitný (zároveň aj tréner), Kovács, Kyselica, Azari, Kovařík a Ondrejčík.

Sezóna 1969/70: Vstup do nového ročníka 1969/70 začal náročnou prípravou, ktorá vyvrcholila usporiadaním turnaja II. ročníka o Pohár VSŽ, za účasti mužstiev: Slovan Bratislava, Plzeň, Opava a Košice. Košice sa umiestnili na 3. mieste.

 • Košice si v povedomí hokejového Československa našli primerané postavenie. Najväčšie víťazstvo sezóny zaznamenali VSŽ so Spartou Praha, ktorú porazili 7:0. Bol to najlepší výkon železiarov. Neskôr sa v kolektíve začali znižovať morálno-vôľové vlastnosti, čo malo za následok stratu kontaktu so stredom tabuľky. Pribúdala depresia a mužstvo sa dostávalo do hrozivého postavenia v tabuľke. Následne na to vedenie klubu odvolalo trénera Antona Hankvica, ktorého na zbytok súťaže vystriedal Luděk Bukáč s asistentom Františkom Gibom. Výmena trénera priniesla úspech. Dovtedy z 22 kôl získali VSŽ len 13 bodov, potom zo 14 kôl - 15 bodov. Košice sa v lige zachránili, keď získali v 36. zápasoch 27 bodov a obsadili 8. miesto v tabuľke. Z ligy vypadol Gottwaldov a majstrom sa stala opäť Dukla Jihlava.
 • V ligových zápasoch Košice nastupovali najčastejšie v tejto zostave: Holeček, Metelka, Houška, M. Kiš, M. Gregor, Selvek, E. Svodoba, Brunclík, Zavěšický, Kolláth, Biely, Faith, Smerčiak, Stránsky, I. Pažitný, Janák. Po skončení sezóny 1969/70 ukončili trénersku činnosť obaja tréneri: L. Bukáč, F. Giba. Najlepším strelcom mužstva bol Brunclík (16 gólov), nasledovali: Kolláth (11 gólov), Biely (10 gólov) a Faith (9 gólov).
 • Významná udalosť tejto sezóny sa spája s dátumom 26. novembra 1969, keď na štadióne L. Trojáka sa odohral medzištátny zápas medzi ČSSR a Kanadou, s výsledkom 4:1- Bol to aj posledný medzištátny zápas.