Novinky - 28.02.2012 08:29

Dopredu nás hnali víťazstvá a radosť z hry

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: Peter Klema
Mojmir Bozik zly

Čomu vďačíte za to čo ste vo svojej úspešnej kariére dosiahli?

"Samozrejme trénerom, ktorí ma viedli, takisto rodičom, mojej vlastnej rodine vo čase keď už som bol ženatý. A hlavne za každým úspechom, nielen športovým je aj tvrdá práca, treba si učiť cieľ a venovať sa potom tomu naplno. Je to aj každonenný tvrdý tréning a je potrebné prispôsobiť okrem denného režimu aj svoj aj rodinný život na to aby som splnil všetky kritéria športovca."

Ktoré obdobie z vašej aktívnej hráčskej kariéry vo vás zanechalo najvýraznejšiu stopu?

"Dnes môžem spätne hodnotiť, že všetky etapy mojej kariéry boli vo svojej podstate krásne, či už začiatky v mládežníckych kategóriach alebo to seniorske obdobie. Jedno na druhé plynulo nadväzuje a človek má v pamäti taký celoživotný film. Potom si automaticky z toho filmu vyberáte tie najkrajšie spomienky a na tie horšie sa zabúda."

Má košický hokej dostatok talentov? Ako pomáhajú posledné úspechy klubu pritiahnuť mladých hokejistov?

"Myslím si, že má. Samozrejme cesta talentovaných hráčov je dlhá, takisto ako tomu bolo aj v minulosti. V dnešnej dobe to však platí dvojnásobne. Vývoj spoločnosti oproti dobe kedy som začínal s hokejom je úplne iný. V Košiciach je ale hokej fenomén, čo pomáha aj prílivu detí, ktoré chcú hrať hokej, majú svoje vzory, vidia, že ten šport má stále svoj cveng. Aj rodičia sa snažia viesť svoje deti k športu lebo vidia, že moderná doba trochu degeneruje pohybovú kultúru detí. A žiaden rodič nevidí rád ak jeho dieťa je pohybovo zaostalé takže sa ich snažia naviesť na nejaký šport. Tým, že v Košiciach je najpopulárnejší ľadový hokej tak prichádzajú k nám."

Z pohľadu trénera mládeže, v čom je táto generácia lepšia ako bola tá vaša a čo jej na druhej strane chýba?

"Ťažko mi je hodnotiť obdobie keď som bol malý chlapec ale doba určité iná, bola väčšia disciplína v škole, na verejnosti aj v klube. Vtedajšie spoločenské zriadenie nedovolilo aby niekto bol nedisciplinovaný. Dnes si niektorí ľudia mylne vykladajú pojem demokracia. V každej spoločnosti musí byť zavedený nejaký systém, hierarchia, nejaká forma disciplíny, všade fungujú určité pravidlá. Ak napríklad začnem pracovať v určitej firme, ktorá si ctí určité pravidlá, musím ich rešpektovať. Naša práca s mládežou dnes musí čeliť aj rôznym vonkajším vplyvom."

Ako by hypoteticky vyzerala playoff séria medzi vašou dvaciatkou a súčasnou?

"Ak sa pozrieme na výsledky, ktoré dosahovala moja generácia v mládežníckych kategóriach na medzinárodnom poli v porovnaní s dnešnou pozíciou našich národných výberov, tak jednoznačne si myslím, že by sme dnešnú generáciu preskočili o dve triedy. Samozrejme, náš výber bol vtedy československý, nie čisto slovenský. Je potrebné sa na to pozrieť aj z tohto pohľadu. Vtedajší národný výber bol zložený hlavne z českých hráčov a my zo Slovenska sme to mužstvo dopĺňali. Napriek tomu, si myslím, že to porovnanie síl s dnešnou generáciou by vyznelo jednoznačne v náš prospech a nehovorím to len preto, že mám v úmysle nejakým spôsobom umelo vyvyšovať našu generáciu, skôr na základe výsledkov na medzinárodnom poli. Vtedy sme pravidelne nosili domov medaily z majstrovstiev Európy, z majstrovstiev sveta kde momentálne bojujeme o záchranu. Naša generácia porážala tímy Ruska, Švédska, Fínska a naše súčasné tímy ich v podstate nemajú šancu poraziť, prehrávajú o dve triedy. Napríklad naša osemnástka hrá s americkou sedemnástkou a prehrá 8:2. V našej dobe to bolo presne opačne a naša sedemnástka porážala USA takýmito výsledkami."

Podľa vášho názoru, do akej miery je v hokeji dôležitý talent a dá sa aj menej talentovaný hráč vychovať na špičkovú úroveň?

"Talent vieme merať podľa rôznych kritérií. Osobne si nemyslím, že ja som bol hokejový talent, skôr som si to musel všetko odmakať. Keď hovoríme o talentoch, môžeme spomenúť hokejistov ako napríklad Jágr, Gretzky, Crosby, Pálffy alebo Liba z našej éry. To sú hráči, ktorí sa rodia raz za desaťročie. Keď sme mali aspoň trochu dannosti hrať hokej, tak sme k tomu pridali tvrdý tréning a snažili sme si nájsť správne miesto v tíme. Niekto mal na starosti tvrdú obrannú hru. Dnes, naopak, každý by chcel byť lídrom, ale to sa nedá. Každý tím môže mať jedného, maximálne dvoch lídrov, ak ich je veľa vznikajú z toho problémy. Dôležité je nájsť si správne miesto v tíme a zapadnúť do toho stroja ako taká súčiastka. S týmto majú dnešní mladí hráči problém sa stotožniť a prijať."

Ak chce hráč byť úspešný nemôže to robiť len na oko, tak polovičato, chce to maximálnu oddanosť športu. Čo prináša hokej ako životný štýl?

"Z pohľadu mojej generácie môžem vyhlásiť, že nás dopredu hnali víťazstvá, radosť z hry, z toho, že sa môžeme hokejom živiť. Mali sme aj motiváciu dostať sa do zahraničia, vtedy sa bežne necestovalo do Kanady, USA dokonca ani do susedného Rakúska či Západného Nemecka. Nedalo sa vycestovať do Kanady kedy si človek zmyslel, ak odišiel tak musel emigrovať aj s následkami, ktoré by doľahli na našu rodinu. Ak sa pýtam dnes chlapcov tak nevedia čo emigrácia vlastne je. Vtedy to bol veľký strašiak pri rozhodovaní či emigrovať alebo nie."

Čo zaželať košickému hokeju k jeho 90. výročiu?

"Na základe toho ako poznám históriu, aj vďaka knihe 90 rokov hokeja v Košiciach, je zrejmé, že košický hokej už od svojich začiatkov neustále stúpal a dostal sa medzi top mužstvá v bývalom Československu, následne aj na Slovensku. V každej dekáde sa držal na špici. Želám preto košickému hokeju aby si udržal svoju pozíciu top tímu na Slovensku. A samozrejme, ak to v budúcnosti dovolí situácia, že postupne sa dopracujeme aj k európskej lige ako je napríklad aj KHL a vytvorí sa možnosť pre košického diváka vidieť najlepšie európske tímy a zároveň je to aj priestor pre košický a zároveň top slovenský tím sa porovnať so svetovou či európskou špičkou. Vidíme aj nový trend, že nový ročník NHL sa otvára zápasmi tu v Európe takže konfrontácia so svetovým hokejom je už blízko. Košický fanúšik je vďačný čo dokazujú aj osemtisícové návštevy na prípravných zápasoch vrámci Cassovia Cupu čo nie je vôbec bežná záležitosť."

Kvízová otázka: Aká udalosť sa vpísala do histórie československého hokeja 21. marca 1986?

"Ak si dobre spomínam tak sme vyhrali titul. Sú to krásne spomienky. Osobne som prekvapený, že tento úspech doznieva tak dlho a po toľkých rokoch na to fanúšikovia nezabudli. Je to taký dobrý pocit pre nás hračov, ktorí sme sa toho zúčastnili, že sme prispeli k sláve košického hokeja a že sme takto potešili ľudí."

Kto premenil rozhodujúci nájazd?

"Vilo Belas. Na to sa nedá zabudnúť."