Novinky - 06.04.2012 08:33

Slovan má Šatana, my máme štyri vyrovnané päťky

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: Jäzva

Tá núka bohatý priestor na regeneráciu a prípravu, zároveň ale stupňuje finálové očakávanie. Nech už to príde - hovoria si zverenci Miroslava Ihnačáka.

"V tíme vládne dobrá nálada a všetci sa už tešia na štart série. S blížiacim sa úvodným buly bude atmosféra gradovať," prezentuje postoj šatne "oceliarov" Stanislav Gron. On sám vie veľmi dobre, že nebude ľahké naskočiť po dlhej pauze do finále v ideálnom tempe. Po podobných pauzách sa totiž Košičania spravidla rozbiehajú pomalšie. "Nič nie je zlé na tom, ak prvú tretinu prehráte, ale zápas dokážete vyhrať," pousmial sa 33-ročný útočník. "Vieme, že prvé tretiny sérií bývajú z našej strany nervózne, ale to platí už niekoľko rokov a nemusíme sa toho báť. Vždy sme sa dokázali oťukať a využiť domáce prostredie. Verím, že to potvrdíme aj proti Slovanu."

Stano Gron patrí medzi niekoľkých odchovancov bratislavského hokeja na košickej strane, aj v kádri Slovana nájdeme viacerých hokejistov s bohatou košickou minulosťou. "Svetový hokej je dnes taký a väčšina hráčov pôsobí mimo miest, ktoré ich pre hokej vychovali. Tak je to všade vo svete a prišlo to aj k nám. Ja osobne na tom nevidím nič zlé a v podstate celú svoju kariéru pôsobím mimo domova," hovorí center, ktorý pôsobil v Slovane naposledy ešte v roku 1997. Na východ Slovenska prišiel z nemeckého Duisburgu počas ročníka 2006/07 a odvtedy ukončil každú sezónu ziskom medaily. Na svojom konte má i dve finálové série proti svojmu materskému klubu. "Proti Slovanu mám zatiaľ vo finále bilanciu 1:1 a ja verím, že teraz nakloníme misky váh na našu stranu. Bude to veľmi ťažké, ale som presvedčený o tom, že na to máme. Pre víťazstvo urobíme všetko."

Súboj gigantov predstavuje najkrajší možný záver sezóny a veľkou túžbou uspieť sa prezentujú obaja rivali. "Obe strany majú svoje dôvody, ktoré predstavujú silnú motiváciu. Sám viem veľmi dobre, že zodvihnúť majstrovský pohár predstavuje ten najkrajší moment sezóny. Vieme, že chcú odísť do KHL ako majstri, ale my máme svoj cieľ. Keď sme už tak blízko zlatému kvartetu, tak by bola veľká škoda, ak by sa nám ho nepodarilo skompletizovať," uvedomuje si S. Gron, podľa ktorého niet dôvodu na nejaké experimenty. "Nešpecializujeme sa na nič iné, ako v predošlých sériách. Naďalej naplno trénujeme a v zápasoch chceme pôsobiť kolektívnym a zodpovedným dojmom. Vieme, čo nám prinieslo úspech v predošlých rokoch a to chceme praktizovať i teraz."

V rámci prípravy analyzovali "oceliari" i signály, ktoré im vyslal signál v semifinálovej sérii proti Trenčínu. Zaujala predovšetkým forma útoku Miroslava Šatana. "Na každého platí poctivá obrana. Nech už má útočník hocijaké kvality, situácia sa mu dá skomplikovať," avizuje štvornásobný majster Slovenska. "Vieme o forme Šatanovho útoku, ale každá séria je iná a našou výhodou by mali byť štyri päťky, z ktorých môže rozhodnúť každá."

Finálová série bude i prehliadkou množstva hráčov s majstrovskými titulmi. Vzhľadom na zlatý hetrik ich možno viac napočítať na našej strane a aj preto sa snažia slovanisti polohovať HC do pozície favorita. Gron to vidí trochu inak: "Z pohľadu titulov a odohratých finálových sérií to možno tak vyzerá, ale ja by som nás za favoritov nepovažoval. Ideme síce z prvého miesta základnej časti, ale súpera nemôžeme podceniť ani v najmenšom."

Počas tohoto týždňa sa do šatne vzdialenej niekoľko desiatok metrov od košickej nasťahoval exkluzívny sused - slovenská reprezentácia. Jej tréner Vladimír Vůjtek sa pritom netají, že má záujem o viacerých členov HC Košice. Stanislav Gron patrí do okruhu adeptov, veď na svojom konte má už aj majstrovstvá sveta.

"Pre viacerých hráčov to bude dobrá príležitosť ukázať sa reprezentačným trénerom. Verím, že naši chalani ju využijú a vo finále podajú svoje najlepšie výkony sezóny. To by totiž pomohlo celému tímu," dodal so šibalským úsmevom Stanislav Gron.