Novinky - 28.02.2013 13:00

Vladimír Svitek: Pred sezónou sme veľké oči nemali, teraz sme spokojní

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: HC Košice (Tomáš Lengyel)

Zatiaľ čo juniori už začali boje v play-off, dorastenci len v nedeľu ukončili základnú časť. Zverenci Vladimíra Sviteka v nej obsadili šieste miesto a podľa nového formátu dorasteneckej extraligy si o miesto vo štvrťfinále zahrajú s jedenástou Nitrou. Svoju púť vyraďovacou časťou začínajú v stredu o 14:00 na hlavnej ploche Steel arény, druhý zápas je naplánovaný v piatok o 14:00 v Nitre a prípadný tretí v nedeľu o 14:00 opäť v Košiciach.

Oceliari vstúpili do aktuálneho ročníka výborne, keď v prvých ôsmych dueloch prehrali len raz. Už v deviatom zápase sezóny však prišli o svojho kapitána Christiána Jaroša, ktorý bol asi najväčším smoliarom tohto ročníka. Dve zlomeniny ruky ho obrali takmer o tridsať zápasov a tri reprezentačné zrazy. Do hry sa vrátil až počas uplynulého víkendu. Medzitým Košičania prišli kvôli zraneniam aj o ďalších hráčov. Niekedy museli nastúpiť na zápas s nekompletnými troma formáciami, no hlavne na domácom ľade si držali dobrú bilanciu. Vo februári sa oceliari dostávali do lepšej hernej pohody a v zápasoch vonku potrápili lídra z Prešova i tretiu Banskú Bystricu.

Z individuálnych štatistík najviac zaujal Radovan Bondra, ktorý sa stal druhým najlepším strelcom extraligy s 37 gólmi v 38 zápasoch, keď mu na prvé miesto chýbal jediný zásah. Rovnaký hráč obsadil v kanadskom bodovaní piate miesto so ziskom 62 bodov. Jedenásty bol v tejto štatistike Peter Kaszonyi s 54 bodmi v 43 zápasoch. Medzi obrancami obsadil Christián Jaroš ôsme miesto s 20 bodmi v 15 zápasoch. Nebyť však zranení, určite by toto bodovanie vyhral. O hodnotenie základnej časti a momentálneho stavu košického dorastu sme však požiadali aj trénera Vladimíra Sviteka.

Po minulej sezóne vám odišiel silný ročník 1994, do tímu prišli hráči ročníkov 1996 a 1997, ako ste zatiaľ s výkonmi mužstva spokojní?
Každá sezóna je špecifická, keď sa obmieňajú hráči a odchádzajú do juniorky. Z deviatky vždy prídu odhodlaní chlapci, no skúsenosť im chýba. Preto vždy ideme do sezóny s tým, aby sme boli v čo najlepších vodách, nie niekde na spodku tabuľky. Záleží aj od mužstva, lebo v posledných rokoch boli ročníky veľmi silné, z čoho sme vyťažili aj tituly. V aktuálnych dorasteneckých ročníkoch sú však trochu menej zdatní hráči, s ktorými treba viac pracovať. Snažíme sa pripravovať hráčov pre dorast a juniorku. Chceme, aby deviataci vnikli do dorasteneckej extraligy, aby zistili, čo to je. Dosť dlho im trvá kým sa dostanú do hernej pohody, ale celkovo sme v tejto sezóne veľké oči nemali. Uvidíme, čo ukáže play-off. Zatiaľ je však umiestnenie odrazom kvality mužstva. Niektorí hráči boli zranení, veľa hráčov nám odišlo, niektoré 95-ky ukončili hráčsku kariéru, keď videli, že sa nemôžu dostať do mužstva. Počas sezóny sa nám ten káder dosť zredukoval.

Úvod ročníka mužstvu vyšiel, no choroby a časté zranenia ho pripravili o lepšie umiestnenie. 
Začiatok sezóny nám vyšiel, keď sme boli po prvej štvrtine na prvom mieste, potom nám však odišli hráči. Niekto do Zvolena, niekto do Ameriky a niektorí ukončili kariéru. Ťažko to ešte hodnotiť, lebo je ešte pred nami play-off, no sme celkom radi, že nemáme žiadne problémy so záchranou alebo hraním baráže. Chceme hlavne vychovať hráčov pre juniorku.

Časté zranenia ste museli riešiť povolaním viacerých deviatakov. Kto vás najviac zaujal?
V deviatke je viacero šikovných hráčov, len sme nemohli dať všetkým toľko priestoru. Snažili sme sa však nedele a stredy, keď to bolo možné, ich zapojiť do zápasov. Sú tam šikovní obrancovia Kmec, Zeleňák, útočníci Koziot, Horváth, Šumichrast či Tamáš, len im treba dať čas.

V tejto sezóne pribudol do ligy Prešov. Ako hodnotíte tieto derby zápasy?
Prešov je niekde inde. Má veľmi silné mužstvo, vyrovnaný káder. My sme s nimi hrali stále s nekompletnou zostavou. Ťažko hodnotiť, je to silné mužstvo, hrajú pokope štyri roky. Vidno, že niečo v tom mužstve je, ale keby sme mali my pokope mužstvo štyri roky, tak by to bolo iné. My tu máme nový tím a urobiť z neho za polroka niečo prevratné je veľmi náročné.

V tíme máte aj troch reprezentantov. Ako ste s nimi spokojní?
Sme len radi, keď sa hráči dostanú do reprezentácie, ale škoda, že nemohli chodiť hrávať aj za juniorku, lebo sme mali fakt úzky káder. Nebolo kedy koho poslať, lebo sme hrali stále v sobotu a v nedeľu ako juniorka. Mrzí ma to, že sa to nedalo urobiť, ale chceli by sme, aby sa aj ďalší hráči dostali do národného tímu.

Posledné zápasy ukázali, že máte stabilnú výkonnosť. S akými cieľmi idete do play-off?
Chceli by sme vyťažiť z toho, ako sa nám darilo, čo najviac a dostať sa ďaleko. Je dobré, že máme výhodu domáceho prostredia v predkole a urobíme všetko preto, aby sme išli ďaleko.

V posledných rokoch sa často mení štruktúra extraligy dorastu. Ako to vnímate?
To sa nedá ovplyvniť, ako to urobia, ale ja si myslím, že by to malo byť dlhodobejšie určené rovnakými pravidlami a to play-off by malo byť. V minulej sezóne sa nehralo a nebolo to záživné. Play-off urobí svoje s hráčmi, ľuďmi aj všetkými. Tých hráčov to donúti ísť až do extrémov, čiže vyraďovacia súťaž je pre nich ako mini majstrovstvá.