Novinky - 12.11.2014 11:29

Košičania v reprezentačných výberoch SR

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: vep, foto tty


Po dvadsiatich extraligových kolách a kompletnej základnej časti Champions Hockey League čaká košických hokejistov pár dní oddychu. Na programe je totiž reprezentačná prestávka, počas ktorej sa slovenské národné výbery rôznych vekových kategórií predstavia v prípravných turnajoch pred blížiacimi sa svetovými šampionátmi. Reprezentační kormidelníci pri nominácii najlepších slovenských hráčov neobišli ani káder aktuálneho majstra a z tímu HC Košice bude namiesto oddychu našu krajinu reprezentovať až trojica hráčov - v A-mužstve Slovenska sa predstavia Adam Jánošík a Adam Lapšanský, v kategórii do 20-rokov si dres s dvojkrížom na hrudi oblečie Erik Černák.

Tréner seniorskej kategórie Vladimír Vůjtek nominoval na blížiaci sa Nemecký pohár pôvodne šesticu hráčov z extraligy, potom ale ďalší účastník našej najvyššej hokejovej súťaže nahradil zraneného Skokana. Celkovo teda bude slovenskú Tipsport extraligu na medzinárodnom turnaji reprezentovať sedem hráčov: Branislav Konrád, Lukáš Kozák (obaja Dukla Trenčín), Dalibor Bortňák (HKM Zvolen), Roman Tománek (HK Nitra), Tomáš Sýkora (HK Poprad), Adam Jánošík a Adam Lapšanský (obaja HC Košice).

Pre obrancu Adama Jánošíka to bude vôbec prvý reprezentačný zápas v seniorskej kategórii. Talentovaný 22-ročný zadák v minulosti síce Slovensko reprezentoval, nie však ešte ako hráč A-tímu, ale v mládežníckych kategóriach. Jeho aktuálny tímový spoluhráč z útoku Adam Lapšanský takisto prešiel mládežníckymi výbermi Slovenska, ale priestor už dostal aj medzi mužmi. V seniorskom tíme našej krajiny odohral dnes 24-ročný útočník doposiaľ 6 zápasov, v ktorých strelil 3 góly.

Nominovaných hráčov „áčka“ čaká v nemeckom Mníchove trojica duelov, v ktorých postupne vyzvú výbery Kanady, Švajčiarska a domáceho Nemecka. Všetky zápasy odvysiela v priamych prenosoch RTVS.

Program hokejového A-mužstva Slovenska na Nemeckom pohári 2014 v Mníchove:
Piatok 7. novembra: Kanada - Slovensko (16.30)
Sobota 8. novembra: Nemecko - Slovensko (16.15)
Nedeľa 9. novembra: Slovensko - Švajčiarsko (13.15)

Adam Jánošík: „Nominácia vždy prekvapí a poteší. Musím sa poďakovať celému tímu, pretože od začiatku sezóny sa nám veľmi darí a práve to mi určite pomohlo nielen pri individuálnych štatistikách, ale aj výkonoch. Verím, že pohodu z tímu prenesieme aj do reprezentácie a bude sa nám tam všetkým dariť. Ja osobne som si prešiel všetkými mládežníckymi výbermi, ale toto je moja prvá pozvánka do A-mužstva národného tímu, takže sa veľmi teším na novú skúsenosť. Hokej hrám preto, aby som sa dostal do reprezentácie, takže teraz ani nemyslím na to, že namiesto oddychovania budem opäť hrať. Veľmi sa do Nemecka teším."

Adam Lapšanský: „Pozvánka do reprezentácie krajiny je vždy skvelý pocit. Hráča to nabudí a ani ja nie som výnimkou. Veľmi sa tam teším, pretože s tímom sme v extralige na prvej priečke v tabuľke, takže do reprezentácie odchádzam v úplnej pohode. Pevne verím, že ju z Košíc prenesiem aj do národného tímu a bude sa nám tam všetkým dariť. Urobím všetko pre to, aby som pomohol tímu a aby sme boli úspešní."

Pozvánku do reprezentácie dostal aj 17-ročný obranca Erik Černák. Ten bude reprezentovať slovenský výber do 20 rokov na Turnaji štyroch krajín v nemeckom Füssene. Mladíci spod Tatier si tam v období od 6. do 8. novembra zmerajú sily s Nórskom, Švajčiarskom a domácim Nemeckom.

Erik Černák si už v reprezentácii prešiel výbermi všetkých mládežníckych vekových kategórií. V tíme Slovenska do 20 rokov pôsobil vlani na svetovom šampionáte dokonca už ako 16-ročný. Vo výbere dvadsaťročných pod vedením trénera Ernesta Bokroša odohral Erik už 7 stretnutí, v ktorých si na svoje konto pripísal jednu asistenciu.

Erik Černák: „Nominácia ma veľmi potešila. V tíme reprezentačnej dvadsiatky teraz počas sezóny nie som, takže sa budem snažiť pomôcť teraz, na medzinárodnom fóre. Cestujem tam v hernej pohode, v Košiciach sa darí mne aj tímu, takže sa aj do reprezentácie veľmi teším. Urobím všetko pre to, aby som svojimi výkonmi pomohol tímu a dobre reprezentoval nielen krajinu, ale aj HC Košice a seba samého. Pevne verím, že sa nám v Nemecku bude dariť a potešíme všetkých fanúšikov."