Novinky - 05.02.2019 16:30

Verí, že ho nezradí zdravie. Čím chce najviac pomôcť Košiciam?

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita, huste.tv

Hrdina hokejovej reprezentácie SR z majstrovstiev sveta 2012 Ján Laco sa vrátil po dvanástich rokoch do HC Košice. Dres "oceliarov" si obliekal v období 2005-2007. Odvtedy si vyskúšal okrem pôsobenia v najvyššej domácej súťaži aj I. slovenskú ligu, Kontinentálnu hokejovú ligu (KHL) a českú extraligu. Dosiaľ naposledy chytal za Chomutov a Spartu Praha v českej elitnej súťaži. V aktuálnom ročníku však zatiaľ neabsolvoval žiaden zápas pre vlečúce sa zranenie lakťa. Teraz by mal byť tromfom HC Košice v play-off.

"V podstate sa to nabaľovalo dlhší čas. Najprv som bol v kontakte s Lacom Nagyom, potom sa k tomu pridali funkcionári klubu a napokon to vyústilo až do toho, že som teraz tu," ozrejmil pre hokej.sk Laco a pokračoval: "V prvom rade som sa už cítil dobre a chcel som sa vrátiť do zápasového diania. V Mikuláši to však bolo skrz dané podmienky náročné. Doma navyše človek nemá potrebný pokoj a musel by som riešiť mnoho vecí a povinností. Chcel som sa stať súčasťou nejakej fungujúcej organizácie a Košice mi dali takúto šancu. Preto som prikývol. V prvom rade chcem zistiť, na čom vlastne som a čo z toho ešte dostanem."

Prvý tréning s HC Košice absolvoval 37-ročný veterán až v utorok, trápila ho choroba. "Ja by som tu už bol určite skôr, ale dostal som virózu a týždeň som doma ležal v horúčkach. Očakávam teda trochu ťažší nábeh, ale mal by som to zvládnuť," prezradil. Súťažný zápas dosiaľ naposledy odchytal ešte na jar uplynulého kalendárneho roka. Priznáva, že zrejme ho pred prvým stretnutím neminie pocit nervozity. "Určite. Po takej pauze človek nevie, ako to bude vyzerať. Preto som tu a chcem to zistiť. Musím však povedať, že Košice majú výbornú brankársku dvojicu, ktorá chytá celú sezónu veľmi spoľahlivo. Neprišiel som teda niečo zachraňovať. Každý z nás má svoju pozíciu a v play-off sa potom uvidí," povedal Ján Laco.

Dosiaľ sa v "svätyni" striedali 27-ročný Vladislav Habal a 23-ročný Stanislav Škorvánek. Rodák z Liptovského Mikuláša sa teší, že Košice majú kvalitných a mladých brankárov, ktorým môže odovzdávať skúsenosti. "Určite, to bola jedna z vecí, na ktorej sme sa naozaj dohodli. Ponúk som mal viac, ale všade to bolo: 'príď a chytaj'. Tu mi dali čas na koncepčný tréning a na postupné zapracovanie sa do zostavy. Tak ako som povedal, chalani chytajú dobre a nie je tu dôvod rozbíjať brankársky tím," prezradil Laco.

Na konte má striebornú medailu zo svetového šampionátu, ale národný titul dosiaľ nikdy nezískal. "Nemám rád reči o titule. Nebudem teraz vykrikovať, že som prišiel po titul. Neskončila sa ešte ani základná časť a musíme sa pripraviť na play-off. To bude iná liga. Urobím všetko, aby som sa v priebehu mesiaca dostal do svojej pohody a potom sa uvidí, kto bude chytať. To bude samozrejme vec rozhodnutia trénerov," vyhlásil.

Teraz najmä verí, že ho už viac nezradí zdravie. "Nebolo to ľahké obdobie. Párkrát som to toho chcel naskočiť a začal som intenzívnejšie trénovať. Zakaždým sa mi ten lakeť ozval, a tak som postupne rezignoval. Teraz je to opäť dobré, prišla možnosť od Košíc a ja verím, že lakeť vydrží. Počas posledných dvoch mesiacov som s ním totiž nemal žiadny problém," uzavrel Ján Laco.


Ďakujeme za vaše názory