TELOVÝCHOVNÁ JEDNOTA (TJ) BOLA ZALOŽENÁ 25. AUGUSTA 1965 USTANOVUJÚCOU SCHÔDZOU V NOVÝCH ZÁMKOCH. ZDRUŽOVALA TRI ŠPORTY: ĽADOVÝ HOKEJ, STOLNÝ TENIS A RTVŠ. ČLENSKÚ ZÁKLADNU TVORILI V PREVAHE HOKEJISTI, KTORÍ SI VYTVORILI A MUŽSTVO – MUŽOV A BOLI ÚČASTNÍKMI KRAJSKÝCH SÚŤAŽÍ.

Začiatky ľadového hokeja v Nových Zámkoch boli veľmi ťažké, lebo v tom čase najbližšia umelá ľadová plocha bola v Nitre. Za ľadom sa preto muselo cestovať. Takýto stav trval až do roku 1974, kedy bola vybudovaná umelá ľadová plocha i v Nových Zámkoch. V tomto roku TJ založila družstvo dorastencov, ktorí sa zúčastnili krajskej súťaže. Koncom sedemdesiatych rokov sa začali formovať i družstvá mladších a starších žiakov. Boli vytvorené školské športové strediská. Začiatkom osemdesiatych rokov sa umelá ľadová plocha začala postupne zastrešovať a objekt dostával tvár zimného štadióna. Celý objekt bol stavaní v akcii „Z“, pričom najväčšou mierou pri výstavbe sa pričinili železničiari, ktorí odpracovali nespočetné množstvo brigádnických hodín zdarma.

V roku 1986 sa muži stali účastníkmi II. SNHL.

O tri roky neskôr, pred sezónou 1989/90 TJ založila školské hokejové triedy piateho, šiesteho, siedmeho a ôsmeho ročníka. Rodina malých hokejistov sa začala rozrastať vytvorením prípravky zo žiakov 1., 2., 3. a 4. ročníkov ZŠ a predprípravky, ktorú navštevujú tí najmenší.

Od sezóny 2006/07 v Lokomotíve nastali zmeny. Bol zvolený nový výbor, na post predsedu bol zvolený Ing. Pavol Uhrin, ktorý vystriedal v tejto funkcii dlhoročného predsedu Ing. Ivana Halmeša, zmenil sa aj názov klubu. TJ sa mení na HK Lokomotíva Nové Zámky a mužstvo seniorov sa dostalo do I. HL SR.

Aj sezóna 2007/08 sa niesla v znamení zmien. Na Valnom zhromaždení v júni 2007 ohlásili svoje odstúpenie Ing. Pavol Uhrin a Ing. Ivan Halmeš. Následne zhromaždenie zvolilo za nového predsedu Ing. Františka Suchardu. Zmena sa preniesla aj do farieb klubu, pôvodnú modro bielu nahrádza bielo zelená. V sezóne 2008/2009 štartoval seniorský tím v dvoch súťažiach a to v spojení klubu s Budapest Stars v 1.hokejovej lige na Slovensku, ako aj v maďarskej lige.

Valné zhromaždenie v apríli 2009 po odstúpení Ing. Františka Suchardu zvolilo nové vedenie a to v zložení: prezident HK Mgr. Boris Bednárik, výkonný tajomník PaedDr. Peter halmeš, členovia: Ing. František Sucharda, Ing. Dušan Pavliga, PaedDr. Ivan Halmeš, Bc. Ivan Julínek, Richad Štefánik, Ladislav Kováč, Robert Vaďovský. Cieľom nového vedenie bolo zamerať sa hlavne na mládež, zvýšiť počty hráčov v každej vekovej kategórii. Vzhľadom na finančnú situáciu seniorské mužstvo sa neprihlásilo do 1.hokejovej ligy a účinkovalo v nasledujúcich sezónach v 2.hokejovej lige.

Na jar 2011 vzniká nový hokejový klub HC Nové Zámky s.r.o., ktorý bude zastrešovať seniorský hokej v Nových Zámkoch a úzko spolupracovať pri výchove v mládeže, združenej v HK Lokomotíva Nové Zámky...

Založenie HC Nové Zámky

23. marca 2011 - založenie obchodnej spoločnosti HC Nové Zámky s.r.o.

20. apríla 2011 - prijatie hokejového klubu HC Nové Zámky s.r.o. za člena SZĽH na riadnom zasadaní Výkonného výboru SZĽH.

Máj 2011 - tvorba legislatívnych základov klubu, transformácia seniorskej kategórie z HK Lokomotíva Nové Zámky do HC Nové Zámky s.r.o.

Sezóna 2012/2013 - tím sa na základe povolenia SZĽH prihlásil do medzinárodnej MOL ligy a hneď v prvej sezóne sa podarilo prebojovať do play-off. Je to veľmi pekný úspech a klub sa pokúsi v nasledujúcej sezóne nadviazať na tento výborný štart v súťaži.

Sezóna 2013/2014 - Pred sezónou sa podarilo vedeniu doplniť tím hráčmi, ktorí výrazne posilnili mužstvo. Medzi nimi boli hlavne brankár Ján Chovan, útočníci Marek Uram - majster sveta, Albín Podstavek, Erik Čaládi, Erik Weissmann, Pavel Kowalczyk, Martin Frolík, Vladimír Kameš, Michal Šiška, Marek Dubec a v priebehu sezóny aj Ľubomír Hurtaj. Hlavným trénerom sa stalnám veľmi známy Láďa Lubina, pod ktorého vedením sa hneď v úvodnom zápase podaril husársky kúsok, kedy sme na domácom ľade porazili majstra predchádzajúcej sezóny DAB Dunaújváros a vykročili sme do sezóny s jednoznačným cieľom hrať finále súťaže. Počas sezóny sa podarilo presvedčiť Petra Polčíka, ktorý ešte viacej posilnil útočnú silu nášho tímu. V priebehu sezóna sa na lavičku vrátil tréner Róbert Spišák a dotiahol začatú prácu predchádzajúceho trénera do úspešného konce, keď sme vo finále MOL ligy zdolali Coronu Brašov. Na záver do all-stars tímu celej súťaže nominovali novinári dvoch našich hráčov obrancu Andreja Suchardu a útočníka Erika Weissmanna. Bol to historický úspech novozámockého hokeja. Okrem športových úspechov prevádzkovateľ zimného štadióna previedol rozsiahlu rekonštrukciu zimného štadióna. Zmodernizovalo sa komplet chladenie, ľadová plocha, mantinely, osvetlenie. Opravila sa celá strecha, ktorá bola v havarijnom stave ako celý štadión. Nesmieme zabudnúť ani na nové šatne pre tím seniorov. Ďakujeme všetkým, ktorí sa podpísali pod túto veľmi úspešnú sezónu.

Sezóna 2014/2015 - Vďaka úspešnej predchádzajúcej sezóne sa už v príprave odohrali výborné zápasy proti zvučným súperom z našej extraligy HK 36 Skalica a HK Nitra, ale aj proti majstrovi Kazachstanu Irtyšu Pavlodar. Nakoľko sa podarilo nechať pokope skoro celý majstrovský tím, ba sa posilnil o obrancu Petra Hubu a v priebehu sezóny aj o Juraja Ďurča, už v príprave prišli dobré výsledky proti zvučným súperom. Cieľom nastávajúcej sezóny bol postup z 2HL do 1HL, nakoľko dlhodobým cieľom klubu je postup do extraligy a minimálne byť vo finále MOL ligy. Aj keď bola sezóna veľmi dlhá a náročná, vytýčené ciele sa podarilo splniť. Veľkú zásluhu na úspešnom ukončení sezóny mal Ľubomír Hurtaj, ktorý sa ujal vedenia tímu počas rozbehnutej sezóny a ukázal sa ako mladý nádejný ambiciózny tréner. A ak by bola čo len malá ochota vedenie MOL ligy, možno by sme aj MOL ligu dokázali znova vyhrať. Ako aj minulú sezónu tak aj túto sme mali zastúpenie v all-stars tíme MOL ligy, novinári nominovali nášho obrancu Pavla Kowalczyka. Zároveň pokračovali rekonštrukčné práce na štadióne, keď sa vybudovali nové toalety pre divákov, vybudovali sa nové VIP priestory, inštalovali sa nové časomiery a zrekonštruoval sa aj bufet na zimnom štadióne. Bola to po sebe druhá veľmi úspešná sezóna, nakoľko po prvý krát v histórii sa podarilo novozámockým hokejistom vyhrať 2HL na Slovensku.

Sezóna 2015/2016 - Ako nováčik v sezóne 2015/16 obsadili HC Nové Zámky v 1. hokejovej lige po základnej časti druhé miesto so ziskom 90 bodov. V prvom kole play-off triumfovali nad HC Dukla Senica 3:1 na zápasy a v semifinále narazili na MHK 32 Liptovský Mikuláš. Cez Liptákov prešli hľadko, 3:0 na zápasy a s istotou účasti v baráži o Tipsport Ligu vo finále vyzvali HC 46 Bardejov. Vo finálovej sérii triumfovali 3:2 na zápasy a stali sa celkovým víťazom 1. hokejovej ligy v sezóne 2015/16. Postupom do finále 1. hokejovej ligy si Novozámčania zabezpečili postup do play-out (baráže) Tipsport Ligy 2015/16. Spolu s HC Nové Zámky sa v play-out predstavil aj ich finálový súper, HC 46 Bardejov a deviate mužstvo Tipsport Ligy, ŠHK 37 Piešťany. HK 36 Skalica sa z Tipsport Ligy odhlásila a tak sa play-out odohralo s tromi mužstvami. Tabuľku play-out ovládli HC Nové Zámky so ziskom 13 bodov a stali sa prvým postupujúcim do Tipsport Ligy 2016/17. Na druhom, postupovom mieste sa umiestnili s 12 bodmi ŠHK 37 Piešťany a na poslednom, nepostupovom mieste s 11 bodmi HC 46 Bardejov.