Novinky - 25.08.2020 06:14

HC Slovan predstavil alternatívne logá. Jedno pripomína Spartu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

V našom hlavnom meste sa schyľuje k veľkej oslave storočnice tamojšieho hokejového klubu. Najbližšia sezóna bude už 99., ktorú HC Slovan Bratislava existuje a vstúpi do nej s novým majiteľom a s viacerými zmenami vo vedení aj v štruktúrach. Pri tejto príležitosti verejnosti predstavil aj svoje dve alternatívne logá, ktoré sa budú vyskytovať na jeho dresoch v súťažných vystúpeniach aj na rôznych plagátoch a billboardoch. Zahŕňať budú viaceré odkazy na symboly, ktoré sú s belasými späté, no chvíľku môže potrvať, kým si fanúšikovia na ne zvyknú a stotožnia sa s nimi. Najmä s červeným "S", ktoré bude zdobiť ramená dresov aj prilby.

Američania by možno povedali, že ide o Stanfordskú univerzitu, no v týchto geografických šírkach a dĺžkach červené písmeno "S" už roky na svojej hrudi hrdo nosia hokejisti Sparty Praha. Tú aj prostredníctvom fanúšikovskej väzby s Brnom vníma väčšina bratislavských fanúšikov ako rivala. Aj preto možno mohlo byť písmeno radšej v modrej farbe, no podobný dizajn sa na fanúšikovských predmetoch Slovana objavoval už v minulosti ako skratka "SB". Autorom loga je Rastislav Maršálek, vďaka ktorému si bratislavský tím v roku 2000 osvojil orliaka bielohlavého. Práve orlie pierko a hokejka dopĺňa toto alternatívne logo. "Orlie pierko v spojení s písmenom S treba vnímať ako symbol sily, odvahy, cti. Perie bolo v minulosti v rôznych kultúrach udeľované na počesť ako vysoké vyznamenanie odvahy, sily, zručnosti, šikovnosti... Preto aj my pri zvažovaní, akým symbolom sa alternatívne identifikovať, sme si 'požičali' z nášho orla práve pierko," cituje autora klubový web.

Druhé alternatívne logo Slovana jednoznačne odkazuje na "99 seasons", počas ktorých sa tento celok objavuje na scéne. Prvého medailového úspechu sa pritom dočkal v roku 1946, kedy obsadil tretiu priečku česko-slovenskej ligy. Tú o 33 rokov neskôr aj vyhral ako prvý slovenský tím v histórii. Faktu, že bratislavský tím má za sebou takú bohatú históriu, sa doteraz pripisoval relatívne malý význam. Počas účinkovania v KHL šlo s rokom vzniku 1921 o jednoznačne najstarší celok a aj v NHL by sme našli len dva staršie tímy - Montreal Canadiens a Toronto Maple Leafs. "Týmto logom fanúšikom Slovana naznačujeme, že počas budúcej sezóny nás čakajú veľké oslavy. Slovan vidíme ako vlajkovú loď slovenského hokeja, ako moderný, špičkový klub s bohatou históriou, súčasnosťou a aj atraktívnou budúcnosťou. Tak sme pristupovali aj k logu 99 SEASONS. Vytvorili sme moderné logo, na ktoré bude vizuálne nadväzovať aj logo k samotnej storočnici," povedal ku svojmu dielu art director Rastislav Zálešák.


Na svojej štvrtkovej tlačovej konferencii HC Slovan jednoznačne deklaroval cieľ stať sa bezkonkurenčným slovenským tímom

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora