Novinky - 18.01.2021 07:42

Slovan po víťaznom zápase vymenil trénerov

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste

V slovenskej najvyššej súťaži sa vymieňajú tréneri aj po víťazných zápasoch. Po nedeľňajšom triumfe nad Detvou (4:1), v ktorom Slovan Bratislava ubránil tretie miesto v tabuľke, sa s tímom nedobrovoľne rozlúčili Roman Stantien a jeho asistent Rudolf Jendek. 

S účinnosťou od pondelka 18. januára sa novými trénermi stali Robert Döme, Marián Bažány a Ján Lipiansky. Všetci traja podpísali zmluvu do konca nasledujúcej sezóny 2021/2022, pričom Döme a Bažány budú vystupovať v pozícii dvoch hlavných trénerov s rovnocennými právomocami. Informoval o tom oficiálny web HC Slovan Bratislava.

Stantien s Jendekom prišli k mužstvu začiatkom júna 2019 a mali zmluvy do konca prebiehajúcej sezóny. Pod ich vedením odohral Slovan celkom 85 zápasov, v ktorých sa tešil z víťazstva 58-krát a získal 168 bodov, čo je 66 percent všetkých bodov. Slovan priviedli na tretie miesto priebežnej tabuľky Tipos extraligy s dvojbodovým odstupom za Popradom a Zvolenom. Najmä po Novom roku musel Slovan nastupovať v silno improvizovanej zostave, keď mu pre zranenia kľúčových hráčov - predovšetkým útočníkov - a ukončeniu zámorských hosťovaní, chýbalo až 54 percent všetkých kanadských bodov.

"Rozhodnutie o výmene trénerov A-mužstva je zavŕšením reštrukturalizačného procesu klubových činností zameraného na zjednotenie odborných činností jednotlivých zložiek klubu. Akcionári ďakujú odvolaným trénerom za ich kvalitnú prácu, čoho dôkazom je postavenie klubu v tabuľke Tipos extraligy. Napriek veľkému počtu zranených hráčov základného kádra sa odvolaným trénerom darilo udržiavať vysokú úroveň herného prejavu mužstva. Veríme, že nová trénerská trojica bude pokračovať a ďalej zdokonaľovať herný prejav mužstva, aby sme spoločne dosiahli stanovené ciele v kvalite a zjednotení herného prejavu A-mužstva súčasne s nastavením týchto cieľov aj v mládežníckych kategóriách," píše sa v stanovisku akcionárov klubu.

Robert Döme (nar. 29. 1. 1979) má za sebou úspešnú hráčsku kariéru, počas ktorej nastúpil aj na 53 zápasov v NHL za Pittsburgh a Calgary, získal švédsky titul s MoDo a v úlohe kapitána priviedol Slovan k majstrovskému titulu v roku 2008. Posledných 12 rokov sa venuje trénerskej činnosti najmä s mládežou. Je držiteľom Elite Coach licencie. Pôsobil v kluboch nižších švédskych súťaží Norrtälje IK, HC Arlanda Wings a IFK Osteraker. Pred svojím letným príchodom do Slovana pracoval ako konzultant pri juniorskej reprezentácii Slovenska do 20 rokov a šéfoval mládežníckym hokejovým programom v známom klube AIK Štokholm.

Bratislavský rodák Marián Bažány (nar. 9. 5. 1975) je odchovancom Slovana, za ktorý odohral medzi rokmi 1994 až 2000 celkom 37 zápasov. Jeho ďalšia kariéra sa úspešne odvíjala v nemeckej DEL, kde za 8 sezón absolvoval takmer 400 zápasov, všetky v drese Düsseldorfer EG. Keďže popri slovenskom pase vlastní aj nemecký, stihol na poste obrancu nastúpiť aj v reprezentácii Nemecka. Po skončení hráčskej kariéry pôsobil ako tréner v kluboch DEL Eisbären Berlin, Krefeld Pinguine a vo švajčiarskom SC Rapperswil-Jona. Vlani zažil krátku anabázu ako hlavný tréner HK Nitra.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora