HC´05 iCLINIC B.Bystrica - 15.08.2019 11:00

TOTO je odkaz SZĽH vzbúrencom

Zdroj: huste.tv

Slovenský zväz ľadového hokeja len včera zverejnil kalendár 52-kolovej základnej časti Tipsport ligy pre sezónu 2019/20 a ten vyvolal väčšie vášne ako sa dalo očakávať. Nespokojnosť avizuje predovšetkým dvojica popredných klubov zo stredného Slovenska, zatiaľ čo v Poprade, Bratislave, Košiciach či Nitre zavládla s vytvoreným programom spokojnosť.

Slovan sa do najvyššej domácej súťaže vráti na štadióne, na ktorom odohral svoj doteraz posledný zápas. Po vyhranom siedmom finálovom zápase 21. apríla 2012 svoju tohtosezónnu púť začne opäť v Košiciach. Celkom veselo svoj program cez Facebook predstavila aj Nitra s dôrazom na viaceré sviatočné zápasy, na ktoré sa teší. Okrúhle výročie Nežnej revolúcie oslávi proti Slovanu, Štefana s Košicami a Troch kráľov s Banskou Bystricou. Minimálne žreb prvého kola potešil aj Popradčanov, ktorí doma privítajú Banskú Bystricu a hneď v úvode ročníka sa tak s kariérou rozlúči legendárny Arne Kroták.

Veľký hnev však už stihla prejaviť Banská Bystrica so Zvolenom. Tieto mestá sú od seba vzdialené len dvadsať kilometrov a podľa nového žrebu mali hrať domáce zápasy v rovnakých termínoch. "Desať rokov to fungovalo tak, že keď hrala Banská Bystrica doma, Zvolen hral vonku a opačne. Nie je to dobrý marketingový ťah. Takýmto spôsobom sa nezvýšia príjmy klubov. Nedostali sme právo oponovať voči takémuto ťahu. Vždy bolo každému jasné, že Zvolen a Banská Bystrica mali rozdielne čísla pri žrebovaní, no tentoraz niekto zmenil desaťročný úzus," krútil hlavou prezident HC '05 iClinic Juraj Koval.

Ich regionálny rival začal vo veci konať a podľa prezidenta Dušana Mráza je náprava na ceste: "Mám prísľub, že nám vyjdú v ústrety tak, aby Zvolen a Banská Bystrica nehrali domáce zápasy v jednom termíne," uviedol v oficiálnom stanovisku a doplnil aj dôvody, prečo by mal byť v jednom kole vyťažený len jeden zo stredoslovenských zimných štadiónov: "Napríklad na Slovan či iný kvalitný tím prídu do Zvolena aj Banskobystričania a naopak to platí tiež. Nehovoriac o tom, že hokejoví fanúšikovia, ktorí majú blízko do oboch miest, chodia skoro na každý zápas jedného i druhého tímu,"

Barani nie sú nadšení ani z narušenia ďalšej tradície. Tou bolo, že obhajca titulu začal novú sezónu na domácom ľade. Po prvých dvoch banskobystrických tituloch to ešte platilo, pri treťom už nie. "Čím viac sa presviedčam o tom, že názory klubov, ktoré tvoria súťaž, sú nepodstatné. Je unikátom a hanbou, že majster neotvára doma ligu, nemá právo vyvesiť majstrovskú zástavu v prvom zápase sezóny. Niežeby sme si na tom zakladali, ale je to nevhodný precedens," skonštatoval Koval na tlačovej konferencii.

VYHLÁSENIE SZĽH K NESÚHLASNÉMU STANOVISKU KLUBOV HC 05 BANSKÁ BYSTRICA A HKM ZVOLEN S ROZPISOM TIPSPORT LIGY 2019/20

Ligová rada, ktorú tvoria prezident SZĽH Miroslav Šatan, riaditeľ spoločnosti Pro-Hokej Richard Lintner a športový riaditeľ SZĽH Igor Guryča v stredu zverejnila prostredníctvom tlačovej správy informáciu o žrebe 1. kola extraligovej sezóny 2019/20.

Vyžrebovanie súťaže odobril aj Richard Lintner, ktorý zastupuje v Ligovej rade záujmy extraligových klubov. Keďže Ligová rada nebola z jeho strany informovaná o požiadavkách HC 05 Banská Bystrica a HKM Zvolen, predložené vyžrebovanie Extraligy seniorov na svojom utorňajšom zasadnutí schválila. Vzniknutej situácii sa dalo predísť, ak by zástupca extraligových klubov v Ligovej rade upozornil ostatných členov riadiaceho orgánu na nesúlad s požiadavkami dvoch extraligových účastníkov.

Spoločnosť Pro-Hokej a jej akcionári majú plne vo svojej kompetencii určenie osoby, ktorá ich v Ligovej rade zastupuje. Musí byť v záujme extraligových klubov, aby mali v Ligovej rade zástupcu, ktorý dokáže ostatným členom riadiaceho orgánu Extraligy seniorov tlmočiť ich požiadavky.

Veríme, že sa kluby so vzniknutou situáciou vyrovnajú a zároveň, že v budúcnosti budú svoje požiadavky smerovať na Ligovú radu prostredníctvom svojho zástupcu pred uskutočnením jej rozhodnutí.