Novinky - 01.06.2015 10:25

Jakub Žilka sa vrátil pod Pustý hrad

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: HKM

Jakub, raz si v Detve, raz vo Zvolene, kde si vlastne doma?

Narodil som sa vo Zvolene, som odchovancom HKM, za Zvolen som hrával až po dorast. Zlom prišiel potom, ako ma nominovali do reprezentácie do 17 rokov. V čase, keď som sa zo slovenského výberu vrátil pod Pustý hrad do juniorského tímu, hrával som už v Detve 1. ligu za seniorov. Odohral som tam vlastne viac, zápasov, ako vo zvolenskej juniorke.

Premiéru v extralige seniorov si však nezažil s tímom Zvolena, čo by bolo logické, ale v drese jeho najväčšieho konkurenta. Ako sa to stalo?

V roku 2013 som sa dostal na majstrovstvá sveta „osemnástok“. Po návrate o mňa a spoluhráča z národného tímu Mislava Rosandiča prejavila záujem Banská Bystrica, začal som tam teda sezónu 2013/2014. Na moju extraligovú premiéru v drese „baranov“ nezabudnem. Keď sme sa v Košiciach v prvom striedaní dostali ako štvrtá päťka na ľad, Gabriel Spilar prekorčuľoval popri nás piatich ako popri stojančekoch a dal nám gól. Keď sa vtedy popri mne prehnal, mal som prievan v ušiach.

V minulej sezóne to už bolo medzi tebou, Detvou a Zvolenom. Štyridsať zápasov si odohral za prvoligistu, desať za zvolenský juniorský tím a osemnásť za extraligové „áčko“. Slušná porcia, dokonca si vyhral s Detvou prvú ligu a hral baráž o postup do najvyššej slovenskej súťaže...

Bol som hráčom Detvy, za Zvolen som hrával na striedavý štart. Bolo toho dosť, ale nerobilo mi to problém. Bol som rád, že som dostal šancu aj v extralige.

Tréner Josef Turek ti dal v uplynulej sezóne určitý priestor. Keďže si sa nedávno stal hráčom Zvolena, môže to byť signál, že s tebou počíta aj v ďalšom období?

Chcel by som, aby to tak bolo. Predpokladám, že aj toho času na ľade budem dostávať viac, budem sa snažiť. Samozrejme, stáť to bude na skúsenejších hráčoch, seba vidím tak na tretiu - štvrtú päťku. Ale ak to pôjde, zabojujem o to, aby to bolo aj vyššie.

Ako hráč Detvy si hrával za Zvolen, teraz ako hráč Zvolena počítaš s tým, že by si mohol vypomôcť aj Detve? Po pôsobení v klube HC 07 ti určite zostali nejaké väzby.

Aj keby som tu hrával stabilne, počítam s tým, že v niektorých dôležitých zápasoch pôjdem Detve pomôcť. S tým som do Zvolena odchádzal. Nemal by to byť problém, v minulej sezóne som hrával aj štyri zápasy týždenne – za Zvolen extraligu seniorov a juniorov a seniorskú 1. ligu za Detvu.

Letná príprava pod vedením trénerskej dvojice Turek – Podkonický je v plnom prúde. Ako znášaš túto záťaž?

Príprava je dobrá a kvalitná, zvládam to zatiaľ v pohode. Ja trénujem rád, letná príprava je súčasť hokejového života a tak to beriem. Nie som ten typ, čo niečo robí z povinnosti len preto, aby to mal rýchlo za sebou.

Žilka na kocku