Novinky - 12.03.2013 09:28

Cesta mladých hokejistov zo Slovenska za víťazstvom v kanadskom Québecu

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: Marián Richter - tréner

15.02.2013
Výber pod hlavičkou Bratislavy sa vydal do Québecu z Martina ráno 15.02.2013 o 4:00 smer Bratislava, kde sa k nám pripojili ďalší hráči. Kompletná výprava sa spojila až na letisku vo Viedni. Výpravu tvorilo 18 hokejistov vo veku 11 až 13 rokov a 9 dospelých.
Chlapci boli z viacerých miest 9 MT, 3 LM, 2 BA, 2 SNV, 1 SI, 1 PP. No už počas troch prípravných zrazov, ktoré boli v MT a DK bolo vidno že sa formuje mužstvo, ktoré môže niečo dosiahnuť. Na zrazoch bolo 45 talentovaných mladých hráčov, z toho sa sformoval výber týchto chlapcov.
Let Viedeň –Toronto trval viac ako 11 hodín, potom let TOR - Montreal 1:15 h a nakoniec únavná cesta autobusom do Québecu 3:45 h. Nakoniec sme po 23 hodinách cestovania dorazili na štadión v québeckom Berniers kde nás čakali rodičia, u ktorých boli ubytované naše deti po dvojiciach. Členovia výpravy a rodičia boli ubytovaní v hoteli, kde sa ku nám pripojil chlapec z Chicaga so svojim otcom a už sme komplet.
Hráči:
Patrik Richter, Matej Bátory, Adam Jahoda, Martin Bučko, Oliver Minko, Adam Štrbák, Adrián Nezník, Martin Volko, Timotej Klinec, Viliam Bereš, Matúš Lukáš Lavička, Martin Žídek, Matej Mikuláš, Róbert Džugan, Filip Škorec, Filip Sivík, Sebastián Čederle, Peter Frančák, Jozef Martančík
Ved. výpravy: Vladimír Michálek                      
Hlavný tréner: Marián Richter
Lekár: Samuel Janec                            
Asist. trénera: Ján Richter
Tlmočník: Peter Šurin                               
Ved. mužstva: František Janičkovič

16.02.2013
Prvý prípravný zápas    
Bratislava - Washington Capitals (USA) 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Vyhrali sme prvý prípravný zápas, čo nás veľmi potešilo. Chlapci boli v rodinách, prvé zoznamovanie.

17.02.2013
Turnajový zápas  Pee-Wee Québec   
Bratislava – Chicago Mission (USA) 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Prehra s rankingovo naj mužstvom USA, keď chlapci hrali pred 10000 divákmi a bol to pre nás všetkých nezabudnuteľný zážitok. Prehra mrzela, no 2 tretiny to bol vyrovnaný hokej, aj súper uznal naše kvality.

18.02.20013
Prípravný zápas     
Bratislava - NSWC (CAN) 1:7 (0:1, 1:3, 0:3)
Prehra po najhoršom výkone s mužstvom z Vancouveru, ktorá ale mala viac príčin - neskorý príchod chlapcov na zápas a tiež problémy s aklimatizáciou. Po rannom kolotoči od mužstva z Vancouveru chlapci išli na kolotoče v zábavnom parku. Poobede návšteva karnevalu.

19.02.2013
Turnajový zápas  Pee-Wee Québec    
Bratislava – Boston Eagles (USA) 2:5 (2:2, 0:1, 0:2)
Prehra dovtedy po najlepšom výkone kde, ale brankári nemali svoj deň. Prehrali sme s mužstvom, ktoré sme vysoko prestrieľali, no brankári z prvých 5 striel dostali 3 góly a to nás položilo. No to sme ešte nevedeli, že práve brankári nás v ďalšom turnaji podržia a potvrdia, že boli právom vybratí.
Chlapci dnes absolvovali aj návštevu farmy javorového sirupu a psie záprahy, čo bol pre nich neskutočný zážitok. Kde na Slovensku sa môžu stať na 30 min mashermi.

20.02.2013
Turnajový zápas Pee-Wee Berniers     
Bratislava - Boston Bruins (USA) 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Prehra, ktorá bolela, ale aj pomohla. Po tejto prehre sme si všetci povedali dosť! Nastala zmena kapitána a tiež pätiek. Bola to prehra, ktorá viac pomohla  ako uškodila, lebo tá rozhodovala len o tom, či budeme hrať ľavú alebo pravú stranu pavúka.
Večer návšteva zápasu juniorskej ligy, ďalší krásny zážitok.

21.02.2013
Turnajový zápas Pee-Wee Berniers     
Bratislava – Richeliieu (QC) 5:2 (2:0, 3:1, 0:1)
Konečne to prišlo po zmenách v zostave skvelý výkon od brankára až po posledného hráča, víťazstvo nad quebeckým mužstvom. Víťazstvo nás nakoplo a radosť bola veľká. Zasa sme začali veriť v úspech.
Návšteva starého mesta, krásna prechádzka.

22.03.2013
Turnajový zápas Pee-Wee Berniers      
Bratislava – Lac St-Jean, Epoir (QC) 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Výhra po veľkom nerváku bol to zápas o jednom góle, na chlapcoch bolo vidieť veľké sústredenie, chcenie a chuť víťaziť. Sformoval sa víťazný kolektív. Pochvalu zaslúžili všetci, aj tí, čo nám držali palce na Slovensku. Už sme cítili ich podporu.
Doobeda návšteva vodopádov. Nádhera, úchvatné, prekrásne vodopády Montmorency sú o 30 metrov väčšie než slávne Niagarské vodopády.
   
23.03.2013
Semifinále Pee-Wee Berniers        
Bratislava – Avalanches (QC) 6:3 (2:1, 2:0, 2:2)
Sme vo finále, kúsok od cieľa, obrovská radosť - máme medailu, no každý cíti, že chceme zlato. Zápas sme zvládli s bravúrou, prvá päťka excelovala, dala všetky góly. Chlapci hrali srdcom a strašne chceli byť vo finále kde už bol Boston.
Večer spoločná večera po zápase s kanadskými rodinami ako poďakovanie za starostlivosť o deti. Večeru varili všetci členovia výpravy -  menu kotlíkový guláš a rezne zo šalátom mali obrovský úspech u rodičov, ale aj našich detí.
 
24.02.2013
Finále Pee-Wee Berniers        
Bratislava – Boston Bruins (USA) 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Krásne finále - privítanie, vstup na ľad s reflektormi hymny, no sviatok pre každého hokejistu. Tento deň sme si všetci užili, bola to proste “slovenská rozprávka v Québecu“.  Super výkon, každý chlapec tam nechal srdiečko a bolo krásne sa pozerať na to, ako chlapci hrali. Všetci sme verili vo víťazstvo. Gól prišiel a nám sa to podarilo. Myslím, že na tento deň nikdy nezabudnem.  
Oslavy na ľade, v kabíne, fotenie, poďakovanie prezidenta turnaja, súper ktorý uznal naše kvality. Následne oslavy s kanadskými rodinami v pizzérii, no proste krása.

25-26.02.2013
Oslavy v bazéne na hoteli a cesta domov.
Pred štyrmi dňami sme dali sľub, že ak vyhráme turnaj chlapci pôjdu do bazéna, tak sme museli splniť sľub.  Chlapci si to užili pred ťažkou cestou. Lúčenie s Kanadou bolo ťažké, no keď som sa spýtal či chcú isť domov, každý povedal že tu chce ostať. Krásna krajina, dobrí ľudia a hlavne zem zasľúbená hokeju, kde je hokej viac než náboženstvo a preto sa im ani nedivím. Cesta domov trvala cez Montreal  - Mníchov – Viedeň – Bratislavu až do Martina 24 hodín. Privítanie v Martine na "zimáku" - nádhera opäť zimomriavky a konečne doma.
 
Tento článok je moja výpoveď o tom, ako sme vyhrali turnaj v Québecu.

P.S. Chcem poďakovať Bratislavskému zväzu ľadového hokeja ,spoločnostiam Coca-Cola Hellenic, Volkswagen Slovakia, rodičom, všetkým mládežníckym trénerom a všetkým čo nás podporovali.
                                                                                                 
Ďakujem. Marián Richter - tréner