Novinky - 17.12.2017 12:19

ROZHOVOR - Predseda predstavenstva Marián Tittl: Musíme vytvoriť partiu, potom dokážeme veľké veci

Zdroj: MsHK, snímky: archív, Silvia Turcerová.

Ako došlo k odvolaniu trénera Stanislava Škorvánka, ktorého nahradil Čech Petr Rosol?

Mali sme predstavenstvo, kde sme si vypočuli názory generálneho manažéra i športového riaditeľa, ktorí sú za výsledky zodpovední. My sme im povedali, že nemôžeme stále podpisovať nových hráčov a akoby vymeniť celé mužstvo. Rozhodli sme sa, že tomuto bude koniec a neostávalo nič iné iba vymeniť trénera, aby sme mužstvo skúsili naštartovať.

Čo chýba mužstvu, aby bolo v tabuľke lepšie ako na momentálnom 7. mieste?

Jediná vec. Nemáme lídra ako bol minulý rok Marek Hovorka. My sme s ním jednali, no finančne nevieme konkurovať ponukám z iných klubov. Rovnako máme veľa zranených hráčov a okrem pár zápasov zo začiatku sezóny nehralo ešte celé mužstvo pokope.

Váš pohľad na podporu divákov počas domácich zápasoch?

Mrzí ma to, Martin hrá druhú ligu a príde dve tisíc ľudí na hokej. Viete, ak sa vytvorí atmosféra, že klub sa predáva, krachujeme a podobné dezinformácie po meste prostredníctvom novín, tak fanúšik je skeptický. Samozrejme, žilinský divák je špecifický. Pozrime sa na futbal, v priemere chodí na zápasy majstra okolo 1800 ľudí. Ak príde kvalitný súper, tak aj 4 tisíc. Pamätám si éru Mareka Mintála, vtedy ich chodilo okolo 10 tisíc. Boli by sme radi, aby diváci pomohli tímu na zápasoch a správne ich naštartovali, pretože sú šiestym hráčom na ľade. Nikomu sa nehrá dobre pred 500 divákov, to je fakt.

Zdroj: sita

Večnou témou v Žiline sú odchovanci a ich postupné zabudovanie do A mužstva. Kde je problém, že ich nie je viac?

Pozor, nemáme v Žiline talenty ako mal napríklad Trenčín. Nemôžeme postaviť 16 ročného chlapca do extraligy, kde bude vynikať. Ešte väčší problém vidím v tom, že ak zväz nezmení zmluvy, tak to bude stále zlé. Trápime sa s hráčom do jeho 18 rokov, príde nejaký agent a dá mu hokejku či korčule, zaplatí výchovné podľa tabuľkovej hodnoty, zoberie si hráča a ide s ním do sveta. Pre kluby je to tiež devastačné.

Zrejme všeobecný problém aj u ostatných klubov. Avšak, konkrétne v Žiline?

Podľa mňa im chýba trpezlivosť. Z juniorky sme dali veľa chalanom šancu, ktorí tu nehrali dva zápasy, ale aj dve sezóny. My z vedenia sme do toho nezasahovali, ale ak tréner vidí, že ešte to na extraligu nie je, tak musia ísť sa vyhrať do prvej ligy. Zoberte si príklady chalanov, ktorí hrali dlhšie prvú ligu, vyhrali sa a teraz sa etablovali v extralige.

A napríklad v Žiline?

Na príklade Rogoňa, Ondruša či Mendreja vidieť, že za ten čas sa ich výkonnosť zvýšila. Hrajú, nefrflú, poslúchajú a zatiaľ to funguje. K dispozícii je aj Váňa či Dolinajec, v príprave dostali šancu chalani z juniorky. Progres s mladými chalanmi nespravíte za rok, to je otázka možno aj desiatich rokov, pokiaľ vychováte silnú generáciu.

Môžeme očakávať, že káder sa budete snažiť posilniť o zvučné meno?

Tvrdím, že by sme potrebovali lídra. Uvidíme. Tiež je to vec kabíny, pretože ten hráč musí mať kredit, určitú hráčsku históriu, vodcovské črty a potom ho chalani musia aj tak prijať. Zoberme si Húževku, Haranta, Handlovského, Konečného. Všetko výborní a skúsení hokejisti, no nie sú to typy ako napríklad Hovorka. Prišiel do kabíny, urobil tam správny vietor a tím ho nasledoval. S týmito danosťami sa musíte narodiť.

Aké sú očakávania Mariána Tittla v tejto sezóne?

Vedenie, tréneri a celá partia okolo hokeja by chcelo, aby sa zopakovala minulá bronzová sezóna. Posilnili sa naši súperi, tento rok je liga neuveriteľne vyrovnaná a bude ťažké s našim rozpočtom 850 tisíc eur zopakovať niečo podobné. Musíme ťažiť z toho, že vytvoríme partiu a jej sa podarí spraviť veľké veci. Minulý rok séria proti Zvolenu bola za dlhý čas jedna z najlepších v celej extralige. Ako sme ju vyhrali? Neskutočnou bojovnosťou a túžbou uspieť.