Novinky - 11.02.2021 09:39

Novozámčania vinia hráča Slovana Bratislava z odmietnutia antidopingovej kontroly

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita

Jeden z hráčov hokejového Slovana Bratislava sa po nedeľňajšom extraligovom zápase na ľade Nových Zámkov po triumfe 2:0 údajne odmietol podrobiť antidopingovému testu. Referuje o tom oficiálny web klubu HC Mikron Nové Zámky. "Zástupcovia Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky (SADA) náhodne vybrali hráčov z domáceho i hosťujúceho mužstva, ktorí mali ihneď po skončení stretnutia poskytnúť pracovníkom SADA vzorky moču. V prípade hostí však nastal problém," informuje desiaty tím tabuľky Tipos extraligy na svojej webstránke. Zástupcom novozámockého klubu túto informáciu podal jeden zo zamestnancov miestneho zimného štadióna.

Podľa uvedenej správy sa situáciu nepodarilo vyriešiť ani dve hodiny po skončení extraligového stretnutia. "Ďalším problémom však je, že o tomto incidente nie je žiadny záznam v zápise o stretnutí (ani nikde inde)," napísali Novozámčania. Vedomé neposkytnutie vzorky znamená porušenie antidopingových pravidiel. "Klub HC Mikron Nové Zámky preto zaujíma, ako sa bude vzniknutá situácia riešiť. Ako je možné, že sa o tejto veci nedá dohľadať žiadna oficiálna správa a aké stanovisko zaujme riadiaci orgán súťaže - Ligová rada a samotný Slovenský zväz ľadového hokeja," uvádza sa v správe klubu.

Novozámčanom sa nepozdáva ani ďalšia skutočnosť v spojení s uvedeným incidentom. Delegátom duelu bol totiž Marián Bezák, ktorý je v Slovane Bratislava predsedom dozornej rady klubu. "Ako je možné, že na stretnutie HC Slovan Bratislava je nominovaný delegát, ktorý pracuje v štruktúrach klubu ako predseda dozornej rady?" pýtajú sa predstavitelia HC Mikron Nové Zámky.

Vedenie bratislavského Slovana v stanovisku na klubovom informovalo, že útočník Milan Kytnár nemohol podstúpiť antidopingovú kontrolu, keďže v závere súboja mal utrpieť zranenie a po záverečnej siréne podstúpil ošetrenie a putoval do nemocnice. "V zmysle pokynov prítomného komisára dopingovej kontroly bol o tomto vyhotovený záznam, ktorý bol následne na druhý deň ráno - v pondelok 8. februára t.r. - písomne doložený lekárskou správou odoslanou Antidopingovej agentúre SR. Na základe vzájomnej komunikácie bol tento postup manažérom dopingovej kontroly SADA plne akceptovaný. V súlade s príslušnými pravidlami bol počas antidopingovej kontroly zároveň vyžrebovaný náhradný hráč zo zápasovej súpisky HC Slovan, ktorý sa kontrole ihneď po zápase podrobil. HC Slovan Bratislava je na základe uvedených faktov presvedčený, že dopingová kontrola prebehla v súlade s pravidlami a v plnej kompetencii komisára dopingovej kontroly. Zo strany klubu neboli porušené žiadne pravidlá ohľadom výberu hráča, odberu vzorky ani ukončenia samotnej dopingovej kontroly. Svedčí o tom aj skutočnosť, že komisár SADA neuviedol do oficiálneho zápisu o stretnutí žiadne pochybenia. HC Slovan Bratislava si pri svojej činnosti ctí súťažné pravidlá a netoleruje akékoľvek porušenia antidopingových pravidiel. Všetci dotknutí hráči aj členovia realizačného tímu pri dopingovej kontrole po nedeľňajšom zápase v Nových Zámkoch s komisárom SADA spolupracovali. Domnievame sa, že každý hráč a klub najvyššej hokejovej súťaže by mal konať v súlade s pravidlami fair play, rešpektovať súpera a nezverejňovať či nenakladať s neúplnými alebo neoverenými informáciami a veci plne ponechať v kompetencii SADA, teda organizácii oprávnenej antidopingovú kontrolu organizovať a vykonávať," uviedol Slovan.

Predstavitelia SADA tiež uviedli, že nezaznamenali porušenie platných pravidiel. "Dopingový komisár na základe poverenia Antidopingovej agentúry SR uskutočnil dňa 7. 2. 2021 súťažnú dopingovú kontrolu na hokejovom zápase medzi mužstvami HK Nové Zámky a HC Slovan. Dopingová kontrola bola vykonaná v súlade s Medzinárodnou normou pre testovanie a vyšetrovanie. Antidopingová agentúra SR nebola informovaná o porušení antidopingových pravidiel, ani neeviduje žiadne podnety týkajúce sa tejto dopingovej kontroly," informuje SADA v tlačovom vyhlásení, ktoré zaslala agentúre SITA.

V priebežnej tabuľke súťaže je Slovan Bratislava tretí so 75 bodmi a trojbodovým mankom na Poprad a Zvolen, má však jeden zápas k dobru. Nové Zámky sú aktuálne desiate s 39 bodmi.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora